Ermira MEHMETI DEVAJA
Personal Information
''The former Yugoslav Republic of Macedonia''
(06/10/1979 - )
Democratic Union for Integration
 
M.P.
Assembly of the Republic of Macedonia
11 Oktomvri b.b.
MK - 1000 - Skopje
Tel:
Fax:
Mobile:
E-mail:
www :

Member's roles in the PACE
Membership of political groups:
Socialist Group (29/09/2008 - ) (Member)
Assembly Member:
since 29/09/2008  (Representative)
Working language: English
MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s):
Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
Alternate of: Ms Sonja MIRAKOVSKA in the Committee on Equality and Non-Discrimination)
Signatory
04/02/2014 Investigation of the incidents in Farmakonisi and Lampedusa (Doc. 13419 | Motion for a resolution)
30/01/2014 The imperative need to avoid the counter reform on Abortion in Spain which breaches women’s human rights (Doc. 13411 | Written declaration)
29/01/2014 Free Azerbaijan's Human Rights Defender and Election Observer Anar Mammadli (Doc. 13409 | Written declaration)
30/01/2013 Youth unemployment as a threat to democracy and human rights in Europe (Doc. 13119 | Motion for a resolution)