Mats JOHANSSON
Personal Information
Sweden
(26/12/1951 - )
Moderate
 
Member of the Riksdag
Sveriges Riksdag

SE - 100 12 - Stockholm
Tel:
Fax:
Mobile:
E-mail: mats.johansson@riksdagen.se
www :

Member's roles in the PACE
Membership of political groups:
Group of the European People's Party (12/11/2010 - 21/04/2013) (Member)
Assembly Member:
from 12/11/2010 to 21/04/2013 (Representative)
Working language: English
Author / Rapporteur
07/12/2012 The state of media freedom in Europe (Doc. 13078 | Report)
Signatory
30/01/2013 Increasing transparency of media ownership (Doc. 13121 | Motion for a resolution)
30/01/2013 Media responsibility and media ethics in a changing media environment (Doc. 13122 | Motion for a resolution)
30/01/2013 Protection of media freedom in Europe (Doc. 13124 | Motion for a resolution)
26/04/2012 Criminalising the purchase of sex to combat the trafficking of people for sexual exploitation (Doc. 12920 | Motion for a recommendation)
24/04/2012 Refusing impunity for the killers of Sergei Magnitsky (Doc. 12909 | Motion for a resolution)
25/01/2012 Threats to the freedom of expression of lesbian, gay, bisexual and transgender persons in Russia, Ukraine and Lithuania (Doc. 12848 | Written declaration)
03/02/2011 The state of media freedom in Europe (Doc. 12518 | Motion for a recommendation)