Carlo LUCHERINI
Personal Information
Italy
(01/05/1953 - )
Partito Democratico
 
Senator
Senato della Repubblica
Palazzo Madama
00186 - Roma
Tel:
Fax:
Mobile:
E-mail: carlo.lucherini@senato.it
www :

Member's roles in the PACE
Membership of political groups:
Socialist Group (27/01/2014 - ) (Member)
Representatives not belonging to a Political Group (28/06/2013 - 26/01/2014) (Member)
Assembly Member:
since 28/06/2013  (Substitute)
Working language: English
MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s):
Alternate of: Mr Sandro GOZI in the Committee on Legal Affairs and Human Rights)