Lord George FOULKES

George  FOULKES Substitute
Member of the House of Lords
Labour
House of Lords
 GB - SW1A 0PW - London
BE United Kingdom


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens (Member)

Assembly Member

  • since 27/11/2015  (Substitute-United Kingdom)
  • from 23/06/2003 to 23/08/2005 (Substitute-United Kingdom)
  • from 21/04/1980 to 01/05/1981 (Substitute-United Kingdom)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media
  • Full Member: Sub-Committee on Education, Youth and Sport
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society
  • Full Member: Sub-Committee on relations with the OECD and the EBRD
  • Alternate of: Lord David BLENCATHRA in the Committee on Political Affairs and Democracy)