Jean-Claude MIGNON

Jean-Claude  MIGNON Representative
Deputy
Les Républicains
Assemblée nationale
Palais Bourbon FR - 75355 - Paris cedex 07 SP
BE France


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 03/09/2002  (Representative-France)
  • from 29/06/1993 to 03/09/2002 (Substitute-France)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Alternate of: M. René ROUQUET in the Committee on Political Affairs and Democracy)

President of the Assembly

  • from 23/01/2012 to 26/01/2014