Hermine NAGHDALYAN

Hermine  NAGHDALYAN Substitute
M.P.
"Republican Party of Armenia" Faction
National Assembly of the Republic of Armenia
19 Marshall Baghramyan Avenue AM - 0095 - Yerevan
BE Armenia


Membership of political groups:

  • European Conservatives Group (Member)

Assembly Member

  • since 26/06/2017  (Substitute-Armenia)
  • from 23/05/2014 to 25/06/2017 (Representative-Armenia)
  • from 26/01/2004 to 29/11/2012 (Substitute-Armenia)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Second Vice-Chairperson: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Alternate of: M. Mikayel MELKUMYAN in the Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development)