Miltiadis VARVITSIOTIS

Miltiadis  VARVITSIOTIS Substitute
Deputy
N.D.
House of Parliament
Palaia Anactora GR - 10021 - Athens
BE Greece


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 10/10/2016  (Substitute-Greece)
  • from 20/11/2009 to 29/09/2013 (Representative-Greece)
  • from 26/04/2004 to 26/01/2009 (Representative-Greece)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media
  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Full Member: Sub-Committee on Culture, Diversity and Heritage
  • Alternate of: Ms Liana KANELLI in the Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons)
  • Alternate of: Ms Athanasia ANAGNOSTOPOULOU in the Sub-Committee on Gender Equality )
  • Alternate of: Ms Anastasia CHRISTODOULOPOULOU in the Sub-Committee on Co-operation with non European countries of origin and transit )
  • Alternate of: Mr Georgios PSYCHOGIOS in the Sub-Committee on the Rights of Minorities )