Alena GAJDŮŠKOVÁ

Alena  GAJDŮŠKOVÁ Substitute
Deputy
Czech Social Democratic Party
Poslanecká sněmova Parlamentu
Sněmovní 4 CZ - 118 26 - Praha 1
BE Czech Republic


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Member)

Assembly Member

  • since 23/11/2018  (Substitute-Czech Republic)
  • from 22/01/2007 to 20/01/2013 (Representative-Czech Republic)
  • from 24/01/2005 to 22/01/2007 (Substitute-Czech Republic)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Full Member: Sub-Committee on Children
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development
  • Alternate of: Ms Zdeňka HAMOUSOVÁ in the Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development

Declarations of interests

  • No declaration available yet