Piero FASSINO

Piero  FASSINO Substitute
Deputy
Partito Democratico
Camera dei deputati
Palazzo Montecitorio IT - 00186 - Roma
BE Italy


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Member)

Assembly Member

  • since 08/10/2018  (Substitute-Italy)
  • from 02/10/2006 to 03/10/2011 (Representative-Italy)
  • from 28/06/1994 to 07/11/1996 (Representative-Italy)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy
  • Member: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World

Declarations of interests