Indrek SAAR

Indrek  SAAR Substitute
Member of the Riigikogu
Social Democratic Party
Riigikogu
Lossi plats 1A EE - 15165 - Tallinn
BE Estonia


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Member)

Assembly Member

  • since 24/06/2019  (Substitute-Estonia)
  • from 23/06/2014 to 21/06/2015 (Representative-Estonia)
  • from 24/05/2007 to 23/06/2014 (Substitute-Estonia)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of the Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs: Bureau of the Assembly
  • Chairperson of the Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs: Standing Committee
  • Chairperson: Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Ex officio: Sub-Committee on Ethics
  • Alternate of: Ms Maria JUFEREVA-SKURATOVSKI in the Committee on Political Affairs and Democracy

Declarations of interests

  • No declaration available yet