Marietta KARAMANLI

Marietta  KARAMANLI Substitute
Deputy
Nouvelle Gauche
Assemblée nationale
Palais Bourbon FR - 75355 - Paris cedex 07 SP
BE France


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Member)

Assembly Member

  • since 09/10/2017  (Substitute-France)
  • from 01/10/2012 to 08/10/2017 (Representative-France)
  • from 01/10/2007 to 01/10/2012 (Substitute-France)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • SOC Full Member: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • Alternate of: M. Damien ABAD in the Committee on Political Affairs and Democracy)
  • Alternate of: Mme Sylvie GOY-CHAVENT in the Sub-Committee on External Relations )