Mogens JENSEN

Mogens  JENSEN Representative
Member of the Folketing
Social Democrats
Folketinget
Christiansborg Slot DK - 1240 - Copenhagen
BE Denmark


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Vice-Chairperson)

Assembly Member

  • since 28/09/2015  (Representative-Denmark)
  • from 25/05/2012 to 06/04/2014 (Representative-Denmark)
  • from 21/01/2008 to 25/11/2011 (Representative-Denmark)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of the Committee on Political Affairs and Democracy: Bureau of the Assembly
  • Chairperson of the Committee on Political Affairs and Democracy: Standing Committee
  • Chairperson: Committee on Political Affairs and Democracy
  • Ex officio (Rule 44.1 of the Rules of Procedure): Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy
  • Chairperson of the Committee on Political Affairs and Democracy: Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States
  • Ex officio: Sub-Committee on External Relations
  • Ex officio: Sub-Committee on relations with the OECD and the EBRD
  • Ex officio: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World
  • Full Member: Sub-Committee on Education, Youth and Sport
  • Full Member: Sub-Committee on Media and Information Society
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities
  • Alternate of: Mr Søren SØNDERGAARD in the Committee on Equality and Non-Discrimination)