Lord Donald ANDERSON

Donald  ANDERSON Representative
Member of the House of Lords
Labour
House of Lords
 GB - SW1A 0PW - London
BE United Kingdom


Membership of political groups:

  • Socialist Group (Member)

Assembly Member

  • since 27/11/2015  (Representative-United Kingdom)
  • from 23/01/2012 to 07/11/2015 (Representative-United Kingdom)
  • from 29/09/2008 to 23/01/2012 (Substitute-United Kingdom)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Second Vice-Chairperson: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • SOC Full Member: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights