Titus CORLĂŢEAN

Titus  CORLĂŢEAN Representative
Senator
Social Democratic Party
Senatul României
Calea 13 Septembrie 1-3 RO - 050711 - Bucarest
BE Romania


Membership of political groups:

  • Socialist Group (Member)

Assembly Member

  • since 24/04/2017  (Representative-Romania)
  • from 20/04/2015 to 23/04/2017 (Substitute-Romania)
  • from 27/04/2009 to 07/08/2012 (Representative-Romania)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee
  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • SOC Full Member: Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • Vice-President of the Assembly: Bureau of the Assembly
  • Vice-President of the Assembly: Standing Committee
  • Chairperson: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World