Marc SPAUTZ

Marc  SPAUTZ Substitute
Deputy
Parti chrétien social
Chambre des Députés
23, rue du Marché-aux-Herbes LU - 1728 - Luxembourg
BE Luxembourg


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 21/01/2019  (Substitute-Luxembourg)
  • from 27/01/2014 to 26/11/2015 (Substitute-Luxembourg)
  • from 28/09/2009 to 30/05/2013 (Substitute-Luxembourg)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on Integration
  • Full Member: Sub-Committee on the European Social Charter
  • Alternate of: Mme Fran├žoise HETTO-GAASCH in the Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development

Declarations of interests