Paulo PISCO

Paulo  PISCO Representative
Deputy
PS
Assembleia da República
Palácio de S. Bento PT - 1249-068 - Lisboa cedex
BE Portugal


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Member)

Assembly Member

  • since 09/10/2017  (Representative-Portugal)
  • from 25/01/2016 to 08/10/2017 (Substitute-Portugal)
  • from 25/01/2010 to 03/10/2011 (Substitute-Portugal)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People
  • Vice-Chairperson: Sub-Committee on Diasporas
  • Alternate of: Mme Ana Catarina MENDES in the Committee on Political Affairs and Democracy
  • Alternate of: Mme Ana Catarina MENDES in the Sub-Committee on the Middle East and the Arab World

Declarations of interests