Saša MAGAZINOVIĆ

Saša  MAGAZINOVIĆ Substitute

Social Democratic Party
House of Representatives
  -
BE Bosnia and Herzegovina


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Vice-Chairperson)

Assembly Member

  • since 27/01/2020  (Substitute-Bosnia and Herzegovina)
  • from 20/04/2015 to 20/01/2019 (Substitute-Bosnia and Herzegovina)
  • from 20/06/2011 to 20/04/2015 (Representative-Bosnia and Herzegovina)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Full Member: Sub-Committee on Gender Equality
  • Full Member: Sub-Committee on the Rights of Minorities
  • Alternate of: Mr Mladen BOSIĆ in the Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons

Declarations of interests

  • No declaration available yet