Anne-Mari VIROLAINEN

Anne-Mari  VIROLAINEN Representative
Member of Parliament
National Coalition Party
Eduskunta
Parliament of Finland FI - 00102 - Helsinki
BE Finland


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 24/06/2019  (Representative-Finland)
  • from 10/03/2017 to 08/10/2017 (Representative-Finland)
  • from 03/10/2011 to 21/06/2015 (Representative-Finland)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Sub-Committee on Diasporas
  • Full Member: Sub-Committee on the Middle East and the Arab World
  • Alternate of: Mr Kimmo KILJUNEN in the Committee on Political Affairs and Democracy

Declarations of interests