Akif Çağatay KILIÇ

Akif Çağatay  KILIÇ Representative
Deputy
AK Party
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)
Bakanlıklar TR - 06543 - ANKARA
BE Turkey


Membership of political groups:

  • European Conservatives Group (Vice-Chairperson)

Assembly Member

  • since 22/01/2018  (Representative-Turkey)
  • from 22/11/2013 to 26/01/2014 (Representative-Turkey)
  • from 03/10/2011 to 22/11/2013 (Substitute-Turkey)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee
  • Full Member: Committee on Political Affairs and Democracy
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Vice-President of the Assembly: Bureau of the Assembly
  • Vice-President of the Assembly: Standing Committee
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations
  • Member of the Monitoring Committee of the member States that are party to the conflicts under the terms of reference of the sub-committee: Sub-Committee on Conflicts between Council of Europe Member States
  • Alternate of: Mr Yıldırım Tuğrul TÜRKEŞ in the Sub-Committee on the Middle East and the Arab World )

Declarations of interests

  • No declaration available yet