Stella KYRIAKIDES

Stella  KYRIAKIDES Representative
Deputy
DISY - Democratic Rally Party
House of Representatives of the Republic of Cyprus
 CY - 1402 - Nicosia
BE Cyprus


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Vice-Chairperson)

Assembly Member

  • since 20/06/2016  (Representative-Cyprus)
  • from 23/01/2012 to 20/06/2016 (Substitute-Cyprus)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee
  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Full Member: Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Vice-President of the Assembly: Bureau of the Assembly
  • Vice-President of the Assembly: Standing Committee
  • Full Member: Sub-Committee on Children
  • Full Member: Sub-Committee on Integration
  • Full Member: Sub-Committee on Public Health and Sustainable Development
  • Full Member: Sub-Committee on Refugee and Migrant Children and Young People
  • Full Member: Sub-Committee on the Europe Prize
  • Alternate of: Ms Christiana EROTOKRITOU in the Committee on Equality and Non-Discrimination)
  • Alternate of: Ms Christiana EROTOKRITOU in the Sub-Committee on the Rights of Minorities )

President of the Assembly

  • from 10/10/2017 to 21/01/2018

Declarations of interests