Danail KIRILOV

Danail  KIRILOV Substitute
Members of Parliament
GERB
National Assembly of the Republic of Bulgaria
2 Narodno Sabranie Square BG - 1169 - Sofia
BE Bulgaria


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 30/05/2017  (Substitute-Bulgaria)
  • from 26/01/2015 to 29/05/2017 (Representative-Bulgaria)
  • from 30/09/2013 to 26/01/2015 (Substitute-Bulgaria)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Legal Affairs and Human Rights