Soraya RODRÍGUEZ RAMOS

Soraya  RODRÍGUEZ RAMOS Representative
Deputy
PSOE
Congreso de los Diputados
Calle Floridablanca s/n ES - 28071 - Madrid
BE Spain


Membership of political groups:

  • Socialists, Democrats and Greens Group (Vice-Chairperson)

Assembly Member

  • since 25/11/2016  (Representative-Spain)
  • from 18/04/2016 to 24/11/2016 (Substitute-Spain)
  • from 26/01/2015 to 18/04/2016 (Representative-Spain)

Working language: French

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Member: Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Alternate of: Mr Pablo BUSTINDUY in the Committee on Political Affairs and Democracy)