Belén HOYO

Belén  HOYO Substitute
Deputy
Partido Popular
Congreso de los Diputados
Calle Floridablanca s/n ES - 28071 - Madrid
BE Spain


Membership of political groups:

  • Group of the European People's Party (Member)

Assembly Member

  • since 30/09/2019  (Substitute-Spain)
  • from 24/06/2019 to 29/09/2019 (Representative-Spain)
  • from 25/11/2016 to 23/06/2019 (Substitute-Spain)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Full Member: Committee on Culture, Science, Education and Media

Declarations of interests