29/09/2015 [print]
Members participating in the vote on : After Dublin – the urgent need for a real European asylum system (Doc. 13866)
Amendment  5
In favour 21
Against 85
Abstention 15


Member
Country
Political group
Choice
M. Claude ADAM
LU
SOC
Against
Mme Brigitte ALLAIN
FR
SOC
Against
M. Paride ANDREOLI
SM
SOC
Against
Lord Richard BALFE
UK
EC
Against
Ms Mónika BARTOS
HU
EPP/CD
In favour
Mr Metin Lütfi BAYDAR
TR
SOC
Against
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
Against
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
Against
Mr Brian BINLEY
UK
EC
In favour
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
Against
Mr Charlň BONNICI
MT
EPP/CD
Against
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
Against
Ms Elena CENTEMERO
IT
EPP/CD
Against
Sir Christopher CHOPE
UK
EC
Abstention
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
Against
Mr Boriss CILEVICS
LV
SOC
Against
Mr James CLAPPISON
UK
EC
Against
Mr Paolo CORSINI
IT
SOC
Against
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
Against
M. Yves CRUCHTEN
LU
SOC
Against
Mr Zsolt CSENGER-ZALÁN
HU
EPP/CD
In favour
Mme Katalin CSÖBÖR
HU
EPP/CD
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
Against
M. Namik DOKLE
AL
SOC
Against
Sir Jeffrey DONALDSON
UK
EC
Against
Ms Daphné DUMERY
BE
NR
Against
Mme Josette DURRIEU
FR
SOC
Against
Lady Diana ECCLES
UK
EC
Against
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
Against
Mr Claudio FAZZONE
IT
EPP/CD
Against
Ms Ute FINCKH-KRÄMER
DE
SOC
In favour
Ms Jana FISCHEROVÁ
CZ
EC
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Abstention
Mr Hans FRANKEN
NL
EPP/CD
Against
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
Against
Ms Darina GABÁNIOVÁ
SK
SOC
Abstention
Ms Adele GAMBARO
IT
ALDE
Against
Mr Karl GARĐARSSON
IS
ALDE
Against
Ms Tina GHASEMI
SE
EPP/CD
Against
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
Against
Mr Gerardo GIOVAGNOLI
SM
SOC
Against
Mr Francesco Maria GIRO
IT
EPP/CD
Against
M. Pavol GOGA
SK
SOC
Abstention
Mr Mustafa Sait GÖNEN
TR
EC
Against
Mr Andreas GROSS
CH
SOC
Against
Ms Annette GROTH
DE
UEL
In favour
Ms Maria GUZENINA
FI
SOC
Against
Ms Iwona GUZOWSKA
PL
EPP/CD
Against
Mr Alfred HEER
CH
ALDE
In favour
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
Against
Mme Rózsa HOFFMANN
HU
EPP/CD
In favour
Mr Pavel HOLÍK
CZ
SOC
Against
Ms Anette HÜBINGER
DE
EPP/CD
Against
Mr Johannes HÜBNER
AT
NR
In favour
Ms Susanna HUOVINEN
FI
SOC
Against
Mr Tadeusz IWINSKI
PL
SOC
Against
Ms Eva-Lena JANSSON
SE
SOC
Against
Mr Michael Aastrup JENSEN
DK
ALDE
Against
Mr Mogens JENSEN
DK
SOC
Against
Ms Kristin Řrmen JOHNSEN
NO
EPP/CD
Against
Ms Lotta JOHNSSON FORNARVE
SE
UEL
In favour
Mr Ögmundur JÓNASSON
IS
UEL
In favour
Ms Vasiliki KATRIVANOU
GR
UEL
In favour
Ms Ioanneta KAVVADIA
GR
UEL
In favour
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
Abstention
Mr Tiny KOX
NL
UEL
In favour
Ms Julia KRONLID
SE
NR
In favour
Ms Aaja Chemnitz LARSEN
DK
UEL
Abstention
M. Pierre-Yves LE BORGN'
FR
SOC
Against
Sir Edward LEIGH
UK
EC
Against
Mr Terry LEYDEN
IE
ALDE
Against
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
In favour
Ms Anne LOUHELAINEN
FI
EC
Against
Ms Kerstin LUNDGREN
SE
ALDE
Abstention
Mr Dirk Van der MAELEN
BE
SOC
Against
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
Against
Ms Ana MATO
ES
EPP/CD
Against
Ms Helena MEZENSKÁ
SK
NR
Abstention
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
Against
Ms Olga NACHTMANNOVÁ
SK
SOC
Abstention
M. Andrei NEGUTA
MD
SOC
Against
Mr Robert NEILL
UK
EC
Against
Mr Zsolt NÉMETH
HU
EPP/CD
Abstention
Mr Miroslav NENUTIL
CZ
SOC
Against
Mr Michele NICOLETTI
IT
SOC
Against
Mr Aleksandar NIKOLOSKI
MK
EPP/CD
In favour
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Abstention
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
Against
Ms Judith PALLARÉS
AD
ALDE
Against
Ms Gabriela PECKOVÁ
CZ
EPP/CD
Against
Ms Lia QUARTAPELLE PROCOPIO
IT
SOC
Against
Mme Catherine QUÉRÉ
FR
SOC
Against
M. Luc RECORDON
CH
SOC
Against
M. Maximilian REIMANN
CH
ALDE
Against
M. François ROCHEBLOINE
FR
EPP/CD
Against
M. René ROUQUET
FR
SOC
Against
Mr Jan RZYMELKA
PL
EPP/CD
Against
Mme Milena SANTERINI
IT
SOC
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER
CH
EPP/CD
Against
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Abstention
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
Abstention
Mr Aleksandar SENIC
RS
SOC
Against
M. Marc SPAUTZ
LU
EPP/CD
Abstention
Ms Tineke STRIK
NL
SOC
Against
Mr Michal STULIGROSZ
PL
EPP/CD
Against
Ms Petra De SUTTER
BE
SOC
Against
Mr Pavlo UNGURYAN
UA
EPP/CD
In favour
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
Against
Mr Snorre Serigstad VALEN
NO
UEL
In favour
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
In favour
M. Eric VORUZ
CH
SOC
Against
Ms Nataša VUCKOVIC
RS
SOC
Against
Mr Piotr WACH
PL
EPP/CD
Against
Mr Sinuhe WALLINHEIMO
FI
EPP/CD
In favour
Mr Robert WALTER
UK
EC
Against
Ms Gisela WURM
AT
SOC
Against
Mr Maciej WYDRZYNSKI
PL
ALDE
Abstention
Ms Sandra ZAMPA
IT
NR
Against
Ms Kristýna ZELIENKOVÁ
CZ
ALDE
Against
Mr Levon ZOURABIAN
AM
ALDE
Against