25/01/2016 [print]
Members participating in the vote on : 1st part of the 2016 Ordinary Session (25-29 January 2016) (Doc. 13932)
Urgent Debate  2
In favour 98
Against 89
Abstention 14


Member
Country
Political group
Choice
Ms Tasmina AHMED-SHEIKH
UK
SOC
In favour
M. Jean-Charles ALLAVENA
MC
EPP/CD
Against
Lord Donald ANDERSON
UK
SOC
In favour
M. Paride ANDREOLI
SM
SOC
In favour
Mr Ben-Oni ARDELEAN
RO
EPP/CD
In favour
Ms Iwona ARENT
PL
EC
Against
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
Against
Mr Mehmet BABAOGLU
TR
EC
Against
Ms Theodora BAKOYANNIS
GR
EPP/CD
Abstention
Mr David BAKRADZE
GE
EPP/CD
Against
Ms Doris BARNETT
DE
SOC
In favour
Ms Mónika BARTOS
HU
EPP/CD
Against
Mr Metin Lütfi BAYDAR
TR
SOC
In favour
Mr Guto BEBB
UK
EC
Against
Ms Marieluise BECK
DE
ALDE
In favour
Ms Sybille BENNING
DE
EPP/CD
Against
Mr Levan BERDZENISHVILI
GE
ALDE
In favour
Mr Boryslav BEREZA
UA
EPP/CD
Against
Mr Wlodzimierz BERNACKI
PL
EC
Against
M. Andris BERZINŠ
LV
ALDE
Against
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
In favour
Mr Oleksandr BILOVOL
UA
NR
Abstention
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
Mr Mladen BOSIC
BA
EPP/CD
In favour
Mme Anne BRASSEUR
LU
ALDE
In favour
Ms Margareta BUDNER
PL
EC
Against
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
In favour
Ms Elena CENTEMERO
IT
EPP/CD
Against
M. José María CHIQUILLO
ES
EPP/CD
Against
Mr Vannino CHITI
IT
SOC
In favour
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
In favour
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
In favour
M. Yves CRUCHTEN
LU
SOC
In favour
Mr Zsolt CSENGER-ZALÁN
HU
EPP/CD
Against
Mr Geraint DAVIES
UK
SOC
In favour
Mr Joseph DEBONO GRECH
MT
SOC
In favour
Ms Renata DESKOSKA
MK
SOC
In favour
M. Alain DESTEXHE
BE
ALDE
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
Against
Ms Aleksandra DJUROVIC
RS
EPP/CD
Abstention
Ms Ivana DOBEŠOVÁ
CZ
ALDE
Against
M. Namik DOKLE
AL
SOC
In favour
Lord Alexander DUNDEE
UK
EC
Against
Mme Nicole DURANTON
FR
EPP/CD
In favour
Mme Josette DURRIEU
FR
SOC
In favour
Mr Mustafa DZHEMILIEV
UA
EPP/CD
In favour
Lady Diana ECCLES
UK
EC
Against
Mr Markar ESEYAN
TR
ALDE
Against
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
Against
Mr Nigel EVANS
UK
EC
Against
Mr Samvel FARMANYAN
AM
EPP/CD
Abstention
Ms Sevinj FATALIYEVA
AZ
EC
Against
Mr Claudio FAZZONE
IT
EPP/CD
In favour
Mr Joseph Beppe FENECH ADAMI
MT
EPP/CD
In favour
Ms Ute FINCKH-KRÄMER
DE
SOC
In favour
Mr Axel FISCHER
DE
EPP/CD
Against
Ms Jana FISCHEROVÁ
CZ
EC
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Against
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
In favour
Mme Béatrice FRESKO-ROLFO
MC
EPP/CD
Against
M. Pierre-Alain FRIDEZ
CH
SOC
In favour
Mr Martin FRONC
SK
EPP/CD
Against
Ms Darina GABÁNIOVÁ
SK
SOC
Against
Ms Sahiba GAFAROVA
AZ
EC
Against
Sir Roger GALE
UK
EC
Against
Ms Adele GAMBARO
IT
ALDE
In favour
Mr Karl GARĐARSSON
IS
ALDE
In favour
Mme Iryna GERASHCHENKO
UA
EPP/CD
Against
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
Against
Mr Gerardo GIOVAGNOLI
SM
SOC
In favour
Mr Francesco Maria GIRO
IT
EPP/CD
Against
Ms Ingebjřrg GODSKESEN
NO
EC
Against
M. Pavol GOGA
SK
SOC
Against
Mr Oleksii GONCHARENKO
UA
EC
Against
Mr Rainer GOPP
LI
ALDE
In favour
Mme Sylvie GOY-CHAVENT
FR
EPP/CD
In favour
Ms Annette GROTH
DE
UEL
In favour
Ms Dzhema GROZDANOVA
BG
EPP/CD
Against
Mr Gergely GULYÁS
HU
EPP/CD
Against
Ms Emine Nur GÜNAY
TR
EC
Against
Mr Jonas GUNNARSSON
SE
SOC
In favour
Mr Antonio GUTIÉRREZ LIMONES
ES
SOC
In favour
Mr Márton GYÖNGYÖSI
HU
NR
Against
Mr Andrzej HALICKI
PL
EPP/CD
In favour
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
In favour
Mme Rózsa HOFFMANN
HU
EPP/CD
Against
Mr Pavel HOLÍK
CZ
SOC
Abstention
Mr John HOWELL
UK
EC
Against
Ms Anette HÜBINGER
DE
EPP/CD
Against
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
In favour
Mr Rafael HUSEYNOV
AZ
ALDE
Against
Mr Vusal HUSEYNOV
AZ
ALDE
In favour
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
Against
Mr Erkan KANDEMIR
TR
EC
Against
Ms Vasiliki KATRIVANOU
GR
UEL
In favour
Ms Ioanneta KAVVADIA
GR
UEL
In favour
Mr Danail KIRILOV
BG
EPP/CD
Against
Mr Attila KORODI
RO
EPP/CD
Against
Mr Dejan KOVACEVIC
RS
EPP/CD
Abstention
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
Against
Mr Tiny KOX
NL
UEL
In favour
Mr Florian KRONBICHLER
IT
SOC
In favour
Mr Eerik-Niiles KROSS
EE
ALDE
In favour
Mr Talip KÜÇÜKCAN
TR
EC
Against
Mme Athina KYRIAKIDOU
CY
SOC
In favour
Ms Inese LAIZANE
LV
EC
Against
M. Pierre-Yves LE BORGN'
FR
SOC
In favour
Mme Anne-Yvonne LE DAIN
FR
SOC
In favour
M. Luís LEITE RAMOS
PT
EPP/CD
In favour
Mr Terry LEYDEN
IE
ALDE
In favour
Ms Inese LIBINA-EGNERE
LV
EPP/CD
Against
Mr Ian LIDDELL-GRAINGER
UK
EC
Against
Mr Anže LOGAR
SI
EPP/CD
Against
Mr Georgii LOGVYNSKYI
UA
EPP/CD
Against
M. Filippo LOMBARDI
CH
EPP/CD
Against
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
In favour
Ms Yuliya LOVOCHKINA
UA
SOC
In favour
Mr Carlo LUCHERINI
IT
SOC
In favour
Ms Kerstin LUNDGREN
SE
ALDE
In favour
Mr Saša MAGAZINOVIC
BA
SOC
Abstention
M. Philippe MAHOUX
BE
SOC
In favour
Ms Marit MAIJ
NL
SOC
In favour
M. Thierry MARIANI
FR
EPP/CD
Against
Mme Milica MARKOVIC
BA
SOC
Against
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
In favour
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
In favour
Sir Alan MEALE
UK
SOC
In favour
Ms Ermira MEHMETI DEVAJA
MK
SOC
In favour
Ms Marianne MIKKO
EE
SOC
In favour
Mr Daniel MILEWSKI
PL
EC
Against
Ms Olivia MITCHELL
IE
EPP/CD
Against
Mr Thomas MÜLLER
CH
ALDE
Against
Ms Olga NACHTMANNOVÁ
SK
SOC
Against
M. Andrei NEGUTA
MD
SOC
In favour
Mr Zsolt NÉMETH
HU
EPP/CD
Against
Mr Miroslav NENUTIL
CZ
SOC
Abstention
Mr Aleksandar NIKOLOSKI
MK
EPP/CD
Abstention
Mr Johan NISSINEN
SE
NR
In favour
Mr Rasmus NORDQVIST
DK
UEL
In favour
Ms Marija OBRADOVIC
RS
EPP/CD
Abstention
Mr Žarko OBRADOVIC
RS
SOC
Abstention
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
In favour
Mr Suat ÖNAL
TR
EC
In favour
Ms Ria OOMEN-RUIJTEN
NL
EPP/CD
In favour
Mr Jacek OSUCH
PL
EC
Against
Mr Tom PACKALÉN
FI
EC
Against
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
Against
Ms Judith PALLARÉS
AD
ALDE
In favour
Mr Olli-Poika PARVIAINEN
FI
SOC
In favour
Ms Ganira PASHAYEVA
AZ
EC
Against
Ms Agnieszka POMASKA
PL
EPP/CD
In favour
M. Cezar Florin PREDA
RO
EPP/CD
Against
M. Gabino PUCHE
ES
EPP/CD
In favour
Ms Mechthild RAWERT
DE
SOC
In favour
M. Frédéric REISS
FR
EPP/CD
Abstention
Ms Mailis REPS
EE
ALDE
In favour
Mr Andrea RIGONI
IT
ALDE
In favour
M. François ROCHEBLOINE
FR
EPP/CD
In favour
Mme Soraya RODRÍGUEZ RAMOS
ES
SOC
In favour
Ms Azadeh ROJHAN GUSTAFSSON
SE
SOC
In favour
M. René ROUQUET
FR
SOC
In favour
M. Armen RUSTAMYAN
AM
SOC
In favour
Ms Leyla SAHIN USTA
TR
EC
Against
Mr Alex SALMOND
UK
SOC
In favour
Mr Joseph SAMMUT
MT
SOC
In favour
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
In favour
Mr Paul SCHNABEL
NL
ALDE
In favour
M. André SCHNEIDER
FR
EPP/CD
Against
Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER
CH
EPP/CD
Against
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Against
Mr Koos SCHOUWENAAR
NL
ALDE
Against
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
In favour
Mr Aleksandar SENIC
RS
SOC
Against
Mr Senad ŠEPIC
BA
EPP/CD
In favour
Mr Valeri SIMEONOV
BG
EC
Against
Mr Andrej ŠIRCELJ
SI
EPP/CD
Against
Mr Arturas SKARDŽIUS
LT
SOC
In favour
Mr Serhii SOBOLIEV
UA
EPP/CD
Against
Ms Olena SOTNYK
UA
ALDE
Against
Mr Yanaki STOILOV
BG
SOC
In favour
Mr Ionu?-Marian STROE
RO
EPP/CD
Against
Mr Dominik TARCZYNSKI
PL
EC
Against
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
In favour
Mr Krzysztof TRUSKOLASKI
PL
ALDE
Abstention
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
Abstention
Mr Egidijus VAREIKIS
LT
EPP/CD
Against
Mr Petrit VASILI
AL
SOC
Against
M. Evangelos VENIZELOS
GR
SOC
In favour
M. Stefaan VERCAMER
BE
EPP/CD
In favour
Ms Birute VESAITE
LT
SOC
Against
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
In favour
Ms Nataša VUCKOVIC
RS
SOC
In favour
Mr Jacek WILK
PL
EC
Against
Mr Andrzej WOJTYLA
PL
EC
Against
Mr Morten WOLD
NO
EC
Against
Ms Gisela WURM
AT
SOC
In favour
Mr Jordi XUCLŔ
ES
ALDE
In favour
Mme Serap YASAR
TR
EC
Against
Mr Leonid YEMETS
UA
EPP/CD
Against
Mr Tobias ZECH
DE
EPP/CD
In favour
Mr Levon ZOURABIAN
AM
ALDE
In favour