27/01/2016 [print]
Members participating in the vote on : Foreign fighters in Syria and Iraq (Doc. 13937)
Amendment  3
In favour 27
Against 87
Abstention 5


Member
Country
Political group
Choice
Ms Boriana ĹBERG
SE
EPP/CD
Against
Ms Tasmina AHMED-SHEIKH
UK
SOC
Against
Mme Brigitte ALLAIN
FR
SOC
Against
M. Paride ANDREOLI
SM
SOC
Against
Mr Ben-Oni ARDELEAN
RO
EPP/CD
Against
Mr Pedro AZPIAZU
ES
ALDE
Against
Mr Mehmet BABAOGLU
TR
EC
In favour
M. Viorel Riceard BADEA
RO
EPP/CD
Against
Mr Metin Lütfi BAYDAR
TR
SOC
In favour
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
In favour
Mr Guto BEBB
UK
EC
In favour
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
Against
Ms Tamara BLAZINA
IT
SOC
Against
Ms Sílvia Eloďsa BONET
AD
SOC
Against
Mr Piet De BRUYN
BE
NR
Against
Mr Roland Rino BÜCHEL
CH
ALDE
Abstention
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
Against
Mr Oerd BYLYKBASHI
AL
EPP/CD
Against
Mr Liam BYRNE
UK
SOC
Against
Mr Utku ÇAKIRÖZER
TR
SOC
In favour
M. José María CHIQUILLO
ES
EPP/CD
Against
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
Against
M. Raphaël COMTE
CH
ALDE
Against
Mr Titus CORLATEAN
RO
SOC
Against
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
Against
M. Alain DESTEXHE
BE
ALDE
Abstention
Mr Manlio DI STEFANO
IT
NR
Against
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
In favour
Ms Aleksandra DJUROVIC
RS
EPP/CD
Against
Sir Jeffrey DONALDSON
UK
EC
In favour
Lord Alexander DUNDEE
UK
EC
Against
Mr Markar ESEYAN
TR
ALDE
In favour
Mr Nigel EVANS
UK
EC
In favour
Mr Catalin Daniel FENECHIU
RO
ALDE
Against
Mr Axel FISCHER
DE
EPP/CD
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Against
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
Against
M. Pierre-Alain FRIDEZ
CH
SOC
Against
Ms Darina GABÁNIOVÁ
SK
SOC
Against
Sir Roger GALE
UK
EC
In favour
Mr Hannes GERMANN
CH
ALDE
Against
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
Abstention
Mr Gerardo GIOVAGNOLI
SM
SOC
Against
Ms Ingebjřrg GODSKESEN
NO
EC
Against
M. Pavol GOGA
SK
SOC
Against
Mr Rainer GOPP
LI
ALDE
Against
M. Jean-Pierre GRIN
CH
ALDE
In favour
Ms Emine Nur GÜNAY
TR
EC
In favour
Mr Jonas GUNNARSSON
SE
SOC
Against
Mr Antonio GUTIÉRREZ
ES
SOC
Against
Mr Tore HAGEBAKKEN
NO
SOC
Against
Mme Françoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
Against
Mr John HOWELL
UK
EC
In favour
Mr Ekmeleddin Mehmet IHSANOGLU
TR
EC
In favour
Mr Mogens JENSEN
DK
SOC
Against
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
Against
Mr Erkan KANDEMIR
TR
EC
In favour
Mr Niklas KARLSSON
SE
SOC
Against
Mr Ilhan KESICI
TR
SOC
In favour
Mr Serhii KIRAL
UA
EC
In favour
Ms Manana KOBAKHIDZE
GE
SOC
Against
Mr Attila KORODI
RO
EPP/CD
Against
Mr Dejan KOVACEVIC
RS
EPP/CD
Against
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
Against
Mr Tiny KOX
NL
UEL
Against
Mr Florian KRONBICHLER
IT
SOC
Against
Ms Julia KRONLID
SE
NR
Abstention
Mr Talip KÜÇÜKCAN
TR
EC
In favour
M. Pierre-Yves LE BORGN'
FR
SOC
Against
Mr Ian LIDDELL-GRAINGER
UK
EC
Against
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
Against
Ms Kerstin LUNDGREN
SE
ALDE
Against
Baroness Doreen MASSEY
UK
SOC
In favour
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
Against
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
Against
Mme Martine MERGEN
LU
EPP/CD
Against
Mr Rónán MULLEN
IE
EPP/CD
Against
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
Against
Ms Olga NACHTMANNOVÁ
SK
SOC
Against
M. Andrei NEGUTA
MD
SOC
Against
Mr Michele NICOLETTI
IT
SOC
Against
Ms Marija OBRADOVIC
RS
EPP/CD
Against
Mr Žarko OBRADOVIC
RS
SOC
Against
Ms Judith OEHRI
LI
ALDE
Against
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Against
Mr Pieter OMTZIGT
NL
EPP/CD
Against
Mr Suat ÖNAL
TR
EC
In favour
Ms Ria OOMEN-RUIJTEN
NL
EPP/CD
Against
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
Against
Ms Ganira PASHAYEVA
AZ
EC
In favour
M. Cezar Florin PREDA
RO
EPP/CD
Against
Mr Mark PRITCHARD
UK
EC
Against
Mme Carmen QUINTANILLA
ES
EPP/CD
Against
Ms Kerstin RADOMSKI
DE
EPP/CD
Against
Mme Soraya RODRÍGUEZ RAMOS
ES
SOC
Against
Ms Leyla SAHIN USTA
TR
EC
In favour
Mr Alex SALMOND
UK
SOC
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Mr Paul SCHNABEL
NL
ALDE
Against
M. André SCHNEIDER
FR
EPP/CD
Against
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Against
Mr Koos SCHOUWENAAR
NL
ALDE
Against
Mr Aleksandar SENIC
RS
SOC
Against
Mr Virendra SHARMA
UK
SOC
In favour
Mr Serhiy SOBOLEV
UA
EPP/CD
In favour
Ms Maria Edera SPADONI
IT
NR
Against
Mr Yanaki STOILOV
BG
SOC
Against
Ms Tineke STRIK
NL
SOC
In favour
Mr Ionu?-Marian STROE
RO
EPP/CD
Against
Ms Petra De SUTTER
BE
SOC
Against
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
Against
Mr Burhanettin UYSAL
TR
EC
In favour
Mr Egidijus VAREIKIS
LT
EPP/CD
Against
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
Against
Mr Phil WILSON
UK
SOC
Against
Mr Jordi XUCLŔ
ES
ALDE
Against
Mme Serap YASAR
TR
EC
Against
Ms Sandra ZAMPA
IT
SOC
Abstention
Mr Emanuelis ZINGERIS
LT
EPP/CD
In favour