21/06/2016 [print]
Members participating in the vote on : Fighting the over-sexualisation of children (Doc. 14080)
Oral Sub-amendment 
In favour 32
Against 40
Abstention 9


Member
Country
Political group
Choice
Ms Boriana ÅBERG
SE
EPP/CD
Against
Ms Mónika BARTOS
HU
EPP/CD
Abstention
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
Against
Ms Maria Teresa BERTUZZI
IT
SOC
Against
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
In favour
Mr Tobias BILLSTRÖM
SE
EPP/CD
Against
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
Against
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
Against
Ms Sílvia Eloïsa BONET
AD
SOC
Against
Mr Piet De BRUYN
BE
NR
Against
Mr Roland Rino BÜCHEL
CH
ALDE
In favour
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
Abstention
Ms Dawn BUTLER
UK
SOC
In favour
Ms Nunzia CATALFO
IT
NR
In favour
Mme Giovanna CECCHETTI
SM
SOC
Against
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
In favour
Mme Marie-Christine DALLOZ
FR
EPP/CD
In favour
Mr Geraint DAVIES
UK
SOC
Against
Mr Manlio DI STEFANO
IT
NR
In favour
Mme Nicole DURANTON
FR
EPP/CD
Against
Mme Josette DURRIEU
FR
SOC
Against
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
In favour
Mr Nigel EVANS
UK
EC
In favour
Ms Sevinj FATALIYEVA
AZ
EC
In favour
Mr Joseph FENECH ADAMI
MT
EPP/CD
In favour
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Abstention
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
Against
M. Pierre-Alain FRIDEZ
CH
SOC
Against
Ms Sahiba GAFAROVA
AZ
EC
Against
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
In favour
Mr Rainer GOPP
LI
ALDE
Against
M. Jean-Pierre GRIN
CH
ALDE
Against
Mr Hans Fredrik GRØVAN
NO
EPP/CD
Against
Ms Valgerður GUNNARSDÓTTIR
IS
EC
Against
Mr Jonas GUNNARSSON
SE
SOC
Against
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
Against
Mr Andres HERKEL
EE
EPP/CD
In favour
Mme Françoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
Against
Mr Pavel HOLÍK
CZ
SOC
Abstention
Mr John HOWELL
UK
EC
Against
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
Against
Ms Eva-Lena JANSSON
SE
SOC
Against
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
In favour
Ms Kristin Ørmen JOHNSEN
NO
EPP/CD
In favour
Ms Lotta JOHNSSON FORNARVE
SE
UEL
Against
Mr Ögmundur JÓNASSON
IS
UEL
Against
Mr Carles JORDANA
AD
ALDE
Against
Mr Ilhan KESICI
TR
SOC
Against
Mr Serhii KIRAL
UA
EC
In favour
Ms Manana KOBAKHIDZE
GE
SOC
In favour
M. Haluk KOÇ
TR
SOC
In favour
Ms Stella KYRIAKIDES
CY
EPP/CD
Abstention
M. Luís LEITE RAMOS
PT
EPP/CD
In favour
Mr Georgii LOGVYNSKYI
UA
EPP/CD
Against
Ms Anne LOUHELAINEN
FI
EC
In favour
Mr Saša MAGAZINOVIC
BA
SOC
In favour
M. Philippe MAHOUX
BE
SOC
Against
Ms Marit MAIJ
NL
SOC
Against
M. Alberto MARTINS
PT
SOC
In favour
Baroness Doreen MASSEY
UK
SOC
In favour
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
Against
Sir Alan MEALE
UK
SOC
Against
Mr Aleksandar NIKOLOSKI
MK
EPP/CD
Abstention
Ms Judith OEHRI
LI
ALDE
Against
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
In favour
Ms Gabriela PECKOVÁ
CZ
EPP/CD
Against
Ms Mechthild RAWERT
DE
SOC
Against
Mr Andrea RIGONI
IT
ALDE
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Mr Paul SCHNABEL
NL
ALDE
Abstention
Mr Senad ŠEPIC
BA
EPP/CD
In favour
Mr Serhii SOBOLEV
UA
EPP/CD
In favour
Ms Maria Edera SPADONI
IT
NR
In favour
Mme Lorella STEFANELLI
SM
EPP/CD
Abstention
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
In favour
M. Manuel TORNARE
CH
SOC
Against
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
Abstention
Mr Viktor VOVK
UA
EC
In favour
Mr Markus WIECHEL
SE
NR
In favour
Mr Mike WOOD
UK
EC
In favour
Ms Gisela WURM
AT
SOC
Against
Mr Emanuelis ZINGERIS
LT
EPP/CD
In favour