26/06/2007 [print]
Members participating in the vote on : The image of women in advertising (Doc. 11286)
Amendment  1
In favour 26
Against 62
Abstention 11


Member
Country
Political group
Choice
Ms Tina ACKETOFT
SE
Abstention
Mr Jorodd ASPHJELL
NO
Against
Mr Abdülkadir ATES
TR
Against
M. Claudio AZZOLINI
IT
Against
M. Denis BADRÉ
FR
ALDE
Against
Mr Rony BARGETZE
LI
In favour
Ms Doris BARNETT
DE
SOC
Against
M. Walter BARTOŠ
CZ
In favour
M. Jaume BARTUMEU CASSANY
AD
Against
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
Against
Ms Oksana BILOZIR
UA
EPP/CD
In favour
Ms Guđfinna S. BJARNADÓTTIR
IS
Abstention
Mr Ioannis BOUGAS
GR
Against
Mr Jonas CEKUOLIS
LT
ALDE
Abstention
M. Mauro CHIARUZZI
SM
Against
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
Against
Ms Ingrida CIRCENE
LV
EPP/CD
Against
Mr Valeriu COSARCIUC
MD
Against
Mr Ignacio COSIDÓ GUTIÉRREZ
ES
Abstention
Ms Anna CURDOVÁ
CZ
Against
M. John DUPRAZ
CH
Against
Mme Lydie ERR
LU
SOC
Against
Mr Nigel EVANS
UK
In favour
M. Joan Albert FARRÉ SANTURÉ
AD
In favour
Mme Catherine FAUTRIER
MC
Against
Mr Valeriy FEDOROV
RU
EDG
In favour
M. Adolfo FERNÁNDEZ AGUILAR
ES
In favour
Mme Daniela FILIPIOVÁ
CZ
EDG
In favour
Ms Doris FROMMELT
LI
EPP/CD
Against
Ms Urszula GACEK
PL
Against
Ms Alena GAJDUŠKOVÁ
CZ
SOC
Against
M Jean-Marie GEVEAUX
FR
Against
Mr Andreas GROSS
CH
Against
Mr Andrzej GRZESIK
PL
Against
Mr Ali Riza GÜLÇIÇEK
TR
Against
Mr Holger HAIBACH
DE
Against
Mr Mike HANCOCK
UK
ALDE
In favour
Mr Gerd HÖFER
DE
Against
Baroness Gloria HOOPER
UK
In favour
Mr Mustafa ILICALI
TR
Against
Mr Bjřrn JACOBSEN
NO
Against
Mme Katerina JACQUES
CZ
Against
M. Gediminas JAKAVONIS
LT
In favour
Ms Danuta JAZLOWIECKA
PL
Against
Mr Morgan JOHANSSON
SE
Against
Mr Erik JURGENS
NL
Abstention
Mr Antti KAIKKONEN
FI
ALDE
Against
Baroness Jill KNIGHT OF COLLINGTREE
UK
In favour
Mr Albrecht KONECNÝ
AT
SOC
Against
Mr Anatoliy KOROBEYNIKOV
RU
Abstention
Ms Mojca KUCLER-DOLINAR
SI
Against
Mr Andros KYPRIANOU
CY
In favour
Mr Markku LAUKKANEN
FI
ALDE
In favour
Ms Darja LAVTIŽAR-BEBLER
SI
SOC
Against
Mr Jan Filip LIBICKI
PL
In favour
Mr Göran LINDBLAD
SE
EPP/CD
In favour
Mr Krzysztof LISEK
PL
In favour
Ms Mirjana MALIC
BA
SOC
Against
Mr Humfrey MALINS
UK
In favour
M. Bernard MARQUET
MC
ALDE
Against
Mr Miloš MELCÁK
CZ
Abstention
Mme Maria Manuela de MELO
PT
SOC
Against
Ms Assunta MELONI
SM
ALDE
Against
M. Mircea MEREUTA
RO
Against
Mr Morten MESSERSCHMIDT
DK
In favour
M. Gilbert MEYER
FR
Against
Ms Dangute MIKUTIENE
LT
ALDE
Against
Mr Neven MIMICA
HR
SOC
Against
Mr Joăo Bosco MOTA AMARAL
PT
EPP/CD
Against
Ms Christine MUTTONEN
AT
Against
Ms Miroslava NEMCOVÁ
CZ
Abstention
Mr Fritz NEUGEBAUER
AT
EPP/CD
Against
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Against
Ms Kristiina OJULAND
EE
Against
Ms Vera OSKINA
RU
Against
Ms Antigoni PAPADOPOULOS
CY
Against
Mr Leo PLATVOET
NL
UEL
Against
Mme Maria POSTOICO
MD
Against
Ms Marietta de POURBAIX-LUNDIN
SE
EPP/CD
Abstention
M. Gabino PUCHE
ES
EPP/CD
Abstention
M. Lluís Maria de PUIG i OLIVE
ES
SOC
In favour
Mr Zbigniew RAU
PL
Abstention
M. Marc REYMANN
FR
In favour
Mr Walter RIESTER
DE
In favour
Mme Anta RUGATE
LV
EPP/CD
Against
M. Armen RUSTAMYAN
AM
SOC
In favour
Mr Ingo SCHMITT
DE
Against
Mr Ellert B. SCHRAM
IS
Against
Mr Steingrímur J. SIGFÚSSON
IS
Against
Mr Valeriy SUDARENKOV
RU
SOC
Against
Mr Björn von SYDOW
SE
SOC
Against
Mr Mehmet TEKELIOGLU
TR
EPP/CD
Against
Ms Ewa TOMASZEWSKA
PL
In favour
M. Vasile Ioan Danut UNGUREANU
RO
Against
Mr Egidijus VAREIKIS
LT
EPP/CD
In favour
Mme Ruth-Gaby VERMOT-MANGOLD
CH
Against
Mr Rudi VIS
UK
Against
Mr Piotr WACH
PL
Against
Mr David WILSHIRE
UK
EDG
In favour