Print
See related documents

Agenda | Doc. 14609 | 08 October 2018

Fourth part of the 2018 Ordinary Session

(8-12 October 2018)

Origin - Adopted by the Assembly on 8 October 2018. 2018 - Fourth part-session

  • Bur Bureau of the Assembly
  • Per Standing Committee
  • Pol Committee on Political Affairs and Democracy
  • Jur Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Soc Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development
  • Mig Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Cult Committee on Culture, Science, Education and Media
  • Ega Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Mon Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Pro Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
  • Cdh Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • EPP/CD Group of the European People's Party
  • SOC Socialists, Democrats and Greens Group
  • EC European Conservatives Group
  • ALDE Alliance of Liberals and Democrats for Europe
  • UEL Group of the Unified European Left
  • FDG Free Democrats Group
  • NR Representatives not belonging to a political group

Joint Committee

  • Monday15:00 - 16:00

Bureau of the Assembly

  • Monday08:00 - 09:30
  • Friday08:30 - 10:00

Committees

  • Monday14:00 - 15:00
  • Tuesday08:30 - 10:00
  • Wednesday14:00 - 15:30
  • Thursday08:30 - 10:00
  • Thursday14:00 - 15:30

Political groups

  • Monday09:30 - 11:30
  • Monday17:00 - 19:00
  • Tuesday14:00 - 15:30
  • Wednesday08:30 - 10:00

Opening of the part-session

Statement by the President

Examination of credentials

List of delegations:

Changes in the membership of committees (Commissions (2018) 07 + Add. 1)

Request for debate:

Current affairs debate: “The future of the Council of Europe”

Adoption of the agenda

Debate

Progress report of the Bureau and the Standing Committee

Observation of the early presidential and parliamentary elections in Turkey (24 June 2018)

Presentation by:

Ms Olena SOTNYK
Ukraine, ALDE
Rapporteur, AS/Bur

Prize Award Ceremony (12:30 - 13:00)

Václav Havel Human Rights Prize 
			(1) 
			See
programme published separately (<a href='http://website-pace.net/documents/10643/4208196/AS-INF-2018-11-EN.pdf/de9c799f-843f-4437-940d-cd1e714253f2'>AS/Inf
(2018) 11</a>).

Debate (continued)

Progress report of the Bureau and the Standing Committee

Observation of the early presidential and parliamentary elections in Turkey (24 June 2018)

Elections (10:00 - 13:00)

Judges to the European Court of Human Rights

List of candidates in respect of:

Debate

Strengthening the decision-making process of the Parliamentary Assembly concerning credentials and voting

Presentation by:

Ms Petra De SUTTER
Belgium, SOC
Rapporteur, AS/Pro

Elections (continued) (15:30 - 17:00)

Judges to the European Court of Human Rights

Address (15:30 - 16:30)

Mr Khemaies JHINAOUI, Minister for Foreign Affairs of Tunisia

Speech (15:30-15:50)

Questions and replies (15:50-16:30)

Debate (continued)

Strengthening the decision-making process of the Parliamentary Assembly concerning credentials and voting

Debate

The treatment of Palestinian minors in the Israeli justice system

Presentation by:

Ms Liliane MAURY PASQUIER
Switzerland, SOC
Rapporteur, AS/Soc

[Possibly 2nd round] Elections (10:00 - 13:00)

Judges to the European Court of Human Rights

Joint debate

Regulating foreign funding of Islam in Europe in order to prevent radicalisation and Islamophobia

Presentation by:

Ms Doris FIALA
Switzerland, ALDE
Rapporteur, AS/Pol

Radicalisation of migrants and diaspora communities in Europe

Presentation by:

Ms Sahiba GAFAROVA
Azerbaijan, EC
Rapporteur, AS/Mig

Address (12:00 - 13:00)

Communication from the Committee of Ministers

Presentation by:

Ms Marija PEJČINOVIĆ BURIĆ, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of Croatia, Chairperson of the Committee of Ministers of the Council of Europe

Parliamentary question:

[Possibly 2nd round] Elections (continued) (15:30 - 17:00)

Judges to the European Court of Human Rights

Current affairs debate

The future of the Council of Europe

Debate

Private and family life: achieving equality regardless of sexual orientation

Presentation by:

Mr Jonas GUNNARSSON
Sweden, SOC
Rapporteur, AS/Ega

Debate

Unlimited access to member States, including “grey zones”, by Council of Europe and United Nations human rights monitoring bodies

Presentation by:

Mr Frank SCHWABE
Germany, SOC
Rapporteur, AS/Jur

Debate

Nuclear safety and security in Europe

Presentation by:

Ms Emine Nur GÜNAY
Turkey, EC
Rapporteur, AS/Soc

Question time (12:00 - 13:00)

Mr Thorbjørn JAGLAND, Secretary General of the Council of Europe

Debate

The role of national parliaments in successful decentralisation processes

Presentation by:

Mr Luís LEITE RAMOS
Portugal, EPP/CD
Rapporteur, AS/Soc

Statement by:

Ms Gudrun MOSLER-TÖRNSTRÖM, President of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe

Joint debate

Family reunification of refugees and migrants in Council of Europe member States

Presentation by:

Ms Ulla SANDBÆK
Denmark, UEL
Rapporteur, AS/Mig

Migration from a gender perspective: empowering women as key actors for integration

Presentation by:

Ms Gabriela HEINRICH
Germany, SOC
Rapporteur, AS/Ega
Ms Eva-Lena JANSSON
Sweden, SOC
Rapporteur for opinion, AS/Mig

Debate

Deal-making in criminal proceedings: the need for minimum standards for trial waiver systems

Presentation by:

Mr Boriss CILEVIČS
Latvia, SOC
Rapporteur, AS/Jur

Debate

The crash of Polish Air Force Tu-154M transporting the Polish State delegation, on 10 April 2010 on the Russian Federation's territory

Presentation by:

Mr Pieter OMTZIGT
Netherlands, EPP/CD
Rapporteur, AS/Jur

Progress report

Progress report of the Bureau and the Standing Committee (continued)

Addendum:

Closure of the part-session