Print
See related documents

Draft agenda | Doc. 14959 prov 1 | 10 September 2019

Fourth part of the 2019 Ordinary Session (30 September-4 October 2019)

Origin - Drawn up by the Bureau of the Assembly on 3 September 2019. 2019 - Fourth part-session

  • Bur Bureau of the Assembly
  • Per Standing Committee
  • Pol Committee on Political Affairs and Democracy
  • Jur Committee on Legal Affairs and Human Rights
  • Soc Committee on Social Affairs, Health and Sustainable Development
  • Mig Committee on Migration, Refugees and Displaced Persons
  • Cult Committee on Culture, Science, Education and Media
  • Ega Committee on Equality and Non-Discrimination
  • Mon Committee on the Honouring of Obligations and Commitments by Member States of the Council of Europe (Monitoring Committee)
  • Pro Committee on Rules of Procedure, Immunities and Institutional Affairs
  • Cdh Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights
  • EPP/CD Group of the European People's Party
  • SOC Socialists, Democrats and Greens Group
  • EC European Conservatives Group
  • ALDE Alliance of Liberals and Democrats for Europe
  • UEL Group of the Unified European Left
  • NR Representatives not belonging to a political group

Joint Committee

  • Thursday12:00 - 13:30

Bureau of the Assembly

  • Monday08:00 - 09:30
  • Friday08:30 - 10:00

Committees

  • Monday14:00 - 15:00
  • Tuesday08:30 - 10:00
  • Tuesday14:00 - 15:00
  • Wednesday14:00 - 15:30
  • Thursday08:30 - 10:00
  • Thursday14:00 - 15:30

Political groups

  • Monday09:30 - 11:30
  • Monday17:00 - 19:00
  • Wednesday08:30 - 10:00

Opening of the part-session

Statement by the President

Examination of credentials

List of delegations:

(Doc. )

Changes in the membership of committees (Commissions (2019) ... + Add. 1)

Request(s) for current affairs debate or debate under urgent procedure

Adoption of the agenda

Debate

Progress report of the Bureau and the Standing Committee

Presentation by:

Ms Nicole TRISSE
France, ALDE
Rapporteur, AS/Bur
(Doc. )

Prize Award Ceremony (12:30 - 13:00)

Václav Havel Human Rights Prize 
			(1) 
			See
programme published separately (AS/Inf (2019) ...).

Debate (continued)

Progress report of the Bureau and the Standing Committee

Address (16:00 - 17:00)

Communication from the Committee of Ministers

Presentation by:

Ms Amélie de MONTCHALIN, Secretary of State attached to the Minister for Europe and Foreign Affairs of France, in charge of European Affairs, representing the French Presidency of the Committee of Ministers

Debate

Improving the protection of whistleblowers all over Europe

Presentation by:

Mr Sylvain WASERMAN
France, ALDE
Rapporteur, AS/Jur

Celebration of the 70th anniversary of the Council of Europe 
			(2) 
			A programme
is published separately. (12:30 - 13:00)

Address (15:00 - 16:00)

Mr Emmanuel MACRON, President of the French Republic

Speech (15:00-15:20)

Questions and replies (15:20-16:00)

Ceremony marking the 70th anniversary of the Council of Europe including institutional commemoration (Strasbourg Opera House, at 17:00) 
			(3) 
			A
programme is published separately.

Election (10:00 - 13:00)

Judge to the European Court of Human Rights

List of candidates in respect of:

Portugal (Doc. 14954)

Debate

Ombudsman institutions in Europe – the need for a set of common standards

Presentation by:

Lord Richard BALFE
United Kingdom, EC
Rapporteur, AS/Jur

Address (12:00 - 13:00)

Ms Marija PEJČINOVIĆ BURIĆ, Secretary General of the Council of Europe

Election (continued) (15:30 - 17:00)

Judge to the European Court of Human Rights

Debate

The Council of Europe Development Bank: contributing to building a more inclusive society

Presentation by:

Ms Nicole TRISSE
France, ALDE
Rapporteur, AS/Soc

Statement by:

Mr Rolf WENZEL, Governor of the Council of Europe Development Bank

Debate

The situation of Crimean Tatars

Presentation by:

Mr Manuel TORNARE
Switzerland, SOC
Rapporteur, AS/Ega
(Doc. )

Debate

Post-monitoring dialogue with North Macedonia

Presentation by:

Ms Lise CHRISTOFFERSEN
Norway, SOC
Co-Rapporteur, AS/Mon
(Doc. )
Mr Aleksander POCIEJ
Poland, EPP/CD
Co-Rapporteur, AS/Mon
(Doc. )

[Possibly 2nd round] Election (10:00 - 12:00)

Judge to the European Court of Human Rights

Debate under urgent procedure or current affairs debate 
			(4) 
			Subject
to a decision by the Assembly.

[Possibly 2nd round] Election (continued) (15:30 - 17:00)

Judge to the European Court of Human Rights

Debate

Obstetrical and gynaecological violence

Presentation by:

Ms Maryvonne BLONDIN
France, SOC
Rapporteur, AS/Ega
(Doc. )

Debate

Protecting and supporting the victims of terrorism

Presentation by:

Ms Marietta KARAMANLI
France, SOC
Rapporteur, AS/Pol

Debate

Functioning of democratic institutions in the Republic of Moldova

Presentation by:

Mr Egidijus VAREIKIS
Lithuania, EPP/CD
Co-Rapporteur, AS/Mon
(Doc. ...)
Ms Maryvonne BLONDIN
France, SOC
Co-Rapporteur, AS/Mon
(Doc. )

Debate

A legal status for "climate refugees"

Presentation by:

Ms Marie-Christine VERDIER-JOUCLAS
France, ALDE
Rapporteur, AS/Mig

Debate

Labour migration from Eastern Europe and its impact on socio-demographic processes in these countries

Presentation by:

Mr Ionuț-Marian STROE
Romania, EPP/CD
Rapporteur, AS/Mig

Progress report

Progress report of the Bureau and the Standing Committee (continued)

Closure of the part-session