Hendrik DAEMS

Hendrik  DAEMS Representative
Senator
Open VLD
Sénat
Natieplein 1 BE - 1009 - Brussels
BE Belgium


Membership of political groups:

  • Alliance of Liberals and Democrats for Europe (Member)

Assembly Member

  • since 30/09/2019  (Representative-Belgium)
  • from 18/11/2014 to 29/09/2019 (Substitute-Belgium)
  • from 23/11/2007 to 12/11/2010 (Representative-Belgium)

Working language: English

MP's role(s) in Committee(s) and Sub-Committee(s)

  • Chairperson of national delegation: Standing Committee
  • President of the Assembly: Bureau of the Assembly
  • President of the Assembly: Presidential Committee
  • President of the Assembly: Standing Committee
  • Full Member: Sub-Committee on External Relations
  • Alternate of: Ms Kristien Van VAERENBERGH in the Committee on Political Affairs and Democracy

President of the Assembly

  • since 27/01/2020 

Declarations of interests