Back to debates list

Speakers list

Joint debate: Wednesday, April 10, 2019

(open)

Speakers on behalf of group

  • EPP/CD KYRIAKIDES, Stella  [Ms] Cyprus
  • SOC HEINRICH, Gabriela  [Ms] Germany
  • ALDE WASERMAN, Sylvain  [Mr] France
  • UEL BRYNJÓLFSDÓTTIR, Rósa Björk  [Ms] Iceland
  • FDG YENEROĞLU, Mustafa  [Mr] Turkey
  • EC/DA RUSSELL, Simon  [Lord] United Kingdom

List of speakers

  • 1 EPP/CD DALLOZ, Marie-Christine  [Ms] France
  • 2 SOC SCHENNACH, Stefan  [Mr] Austria
  • 3 SOC TOUHIG, Don  [Lord] United Kingdom
  • 4 EPP/CD SCHOU, Ingjerd  [Ms] Norway
  • 5 SOC RAMPI, Roberto  [Mr] Italy
  • 6 EC/DA BLENCATHRA, David  [Lord] United Kingdom
  • 7 ALDE ROSE, Guillaume  [Mr] Monaco
  • 8 EPP/CD TILKI, Attila  [Mr] Hungary
  • 9 EPP/CD ARIEV, Volodymyr  [Mr] Ukraine
  • 10 EC/DA STAMENKOVIĆ, Branka  [Ms] Serbia
  • 11 SOC CORLĂŢEAN, Titus  [Mr] Romania
  • 12 ALDE KERN, Claude  [Mr] France
  • 13 UEL KAVVADIA, Ioanneta  [Ms] Greece
  • 14 EPP/CD DURANTON, Nicole  [Ms] France
  • 15 SOC ÇEVİKÖZ, Ahmet Ünal  [Mr] Turkey
  • 16 EPP/CD GORGHIU, Alina Ștefania  [Ms] Romania
  • 17 EC/DA HOWELL, John  [Mr] United Kingdom
  • 18 SOC HAJDUKOVIĆ, Domagoj  [Mr] Croatia
  • 19 ALDE BILDARRATZ, Jokin  [Mr] Spain
  • 20 EPP/CD BENKŐ, Erika  [Ms] Romania
  • 21 SOC D'AMBROSIO, Vanessa  [Ms] San Marino
  • 22 FDG AGHAYEVA, Ulviyye  [Ms] Azerbaijan
  • 23 EPP/CD GHILETCHI, Valeriu  [Mr] Republic of Moldova
  • 24 NR TRISSE, Nicole  [Ms] France
  • 25   HERNÁNDEZ RAMOS, Minerva  [Ms] Mexico
  • 26 EC/DA ZOHRABYAN, Naira  [Ms] Armenia
  • 27 SOC PISCO, Paulo  [Mr] Portugal
  • 28 EPP/CD MUNYAMA, Killion  [Mr] Poland
  • 29 SOC KITEV, Betian  [Mr] North Macedonia
  • 30 UEL LOUCAIDES, George  [Mr] Cyprus
  • 31 EPP/CD ENGBLOM, Annicka  [Ms] Sweden
  • 32 EC/DA GAFAROVA, Sahiba  [Ms] Azerbaijan
  • 33 SOC HADRI, Shpresa  [Ms] North Macedonia
  • 34 SOC BOSCHI, Maria Elena  [Ms] Italy
  • 35 EC/DA CHRISTIANSSON, Alexander  [Mr] Sweden
  • 36 SOC LOVOCHKINA, Yuliya  [Ms] Ukraine
  • 37 UEL PSYCHOGIOS, Georgios  [Mr] Greece
  • 38 FDG PASHAYEVA, Ganira  [Ms] Azerbaijan
  • 39 NR RUBINYAN, Ruben  [Mr] Armenia
  • 40 UEL SKOUFA, Elissavet  [Ms] Greece
  • 41 NR VARDANYAN, Vladimir  [Mr] Armenia
  • 42   SABELLA, Bernard    Palestine
  • 43 NR HAYRAPETYAN, Tatevik  [Ms] Armenia
  • 44   CANDAN, Armağan  [Mr] Cyprus
  • 45 NR MAIRE, Jacques  [Mr] France
  • 46 NR RAUCH, Isabelle  [Ms] France
  • 47 NR KILIÇ, Akif Çağatay  [Mr] Turkey
  • 48 NR GRIMOLDI, Paolo  [Mr] Italy
  • 49 NR PIROVANO, Daisy  [Ms] Italy
  • 50 NR LOUIS, Alexandra  [Ms] France
  • 51 NR RIBOLLA, Alberto  [Mr] Italy
  • 52 NR VESCOVI, Manuel  [Mr] Italy