23/04/2013 [print]
Members participating in the vote on : Post-monitoring dialogue with Turkey (Doc. 13160)
Amendment  12
In favour 70
Against 41
Abstention 9


Member
Country
Political group
Choice
Mr Tamerlan AGUZAROV
RU
EDG
Against
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
In favour
Mr Otari ARSHBA
RU
EDG
Against
Mr Lennart AXELSSON
SE
SOC
In favour
Ms Ţuriđur BACKMAN
IS
UEL
In favour
M. Gerard BARCIA DUEDRA
AD
SOC
In favour
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
Against
Ms Delia BLANCO
ES
SOC
Against
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
M. Jean-Marie BOCKEL
FR
EPP/CD
Abstention
Ms Rossana BOLDI
IT
EDG
Against
Ms Olga BORZOVA
RU
EDG
Against
Mme Bernadette BOURZAI
FR
SOC
In favour
Mme Anne BRASSEUR
LU
ALDE
In favour
Mr Márton BRAUN
HU
EPP/CD
Against
Mr Gerold BÜCHEL
LI
ALDE
In favour
Ms Svetislava BULAJIC
RS
ALDE
In favour
Mr Mevlüt ÇAVUSOGLU
TR
EDG
Against
Mr Mikael CEDERBRATT
SE
EPP/CD
In favour
Mr Otto CHALOUPKA
CZ
EDG
Against
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
In favour
Mr Boriss CILEVICS
LV
SOC
In favour
Mr James CLAPPISON
UK
EDG
Against
Ms Deirdre CLUNE
IE
EPP/CD
In favour
Mr Carlos COSTA NEVES
PT
EPP/CD
Abstention
Ms Viola von CRAMON-TAUBADEL
DE
SOC
In favour
Ms Ismeta DERVOZ
BA
EPP/CD
In favour
Mr Arcadio DÍAZ TEJERA
ES
SOC
In favour
Ms Iva DIMIC
SI
EPP/CD
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
Against
Mr Janis DOMBRAVA
LV
NR
In favour
Mme Josette DURRIEU
FR
SOC
In favour
Mme Tülin ERKAL KARA
TR
EPP/CD
Against
Ms Sevinj FATALIYEVA
AZ
EDG
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
In favour
Mr Hans FRANKEN
NL
EPP/CD
Against
Mme Béatrice FRESKO-ROLFO
MC
EPP/CD
In favour
Ms Sahiba GAFAROVA
AZ
EDG
Against
Mr Tamás GAUDI NAGY
HU
NR
Abstention
Ms Nadezda GERASIMOVA
RU
EDG
Against
Dame Cheryl GILLAN
UK
EDG
In favour
Ms Alina-?tefania GORGHIU
RO
ALDE
In favour
Ms Sylvi GRAHAM
NO
EPP/CD
In favour
Mr Andreas GROSS
CH
SOC
In favour
Ms Pelin GÜNDES BAKIR
TR
EDG
Against
Ms Iwona GUZOWSKA
PL
EPP/CD
In favour
Ms Carina HÄGG
SE
SOC
In favour
M. Sabir HAJIYEV
AZ
SOC
Against
Mr Margus HANSON
EE
ALDE
In favour
Mr Davit HARUTYUNYAN
AM
EDG
In favour
M. Norbert HAUPERT
LU
EPP/CD
In favour
Mr Andres HERKEL
EE
EPP/CD
In favour
Mr Joachim HÖRSTER
DE
EPP/CD
In favour
Ms Arpine HOVHANNISYAN
AM
EPP/CD
In favour
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
In favour
Ms Susanna HUOVINEN
FI
SOC
In favour
Mr Rafael HUSEYNOV
AZ
ALDE
Against
M. Florin IORDACHE
RO
SOC
In favour
M. Gediminas JAKAVONIS
LT
ALDE
In favour
Mr Michael Aastrup JENSEN
DK
ALDE
In favour
Mr Mogens JENSEN
DK
SOC
In favour
Mr Antti KAIKKONEN
FI
ALDE
In favour
Mr Ferenc KALMÁR
HU
EPP/CD
Against
Ms Ulrika KARLSSON
SE
EPP/CD
Against
Mr Burhan KAYATÜRK
TR
EPP/CD
Against
Mr Jan KAZMIERCZAK
PL
EPP/CD
In favour
M. Haluk KOÇ
TR
SOC
Against
Mr Igor KOLMAN
HR
ALDE
Abstention
Ms Katerina KONECNÁ
CZ
UEL
In favour
Mr Tiny KOX
NL
UEL
In favour
Mr Ertugrul KÜRKÇÜ
TR
UEL
In favour
M. Jacques LEGENDRE
FR
EPP/CD
Abstention
Mr Terry LEYDEN
IE
ALDE
In favour
Ms Sophie LŘHDE
DK
ALDE
In favour
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
In favour
M. Pietro MARCENARO
IT
SOC
In favour
Mr Epameinondas MARIAS
GR
NR
In favour
Mme Milica MARKOVIC
BA
SOC
In favour
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
Abstention
Ms Pirkko MATTILA
FI
NR
In favour
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
In favour
Ms Nursuna MEMECAN
TR
ALDE
Against
M. Jean-Pierre MICHEL
FR
SOC
Against
Mr Rubén MORENO PALANQUES
ES
EPP/CD
In favour
Mr Joăo Bosco MOTA AMARAL
PT
EPP/CD
Against
Ms Melita MULIC
HR
SOC
In favour
Mr Fritz NEUGEBAUER
AT
EPP/CD
In favour
Ms Judith OEHRI
LI
ALDE
In favour
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Abstention
Ms Ganira PASHAYEVA
AZ
EDG
Against
Ms Marietta de POURBAIX-LUNDIN
SE
EPP/CD
Against
M. Luc RECORDON
CH
SOC
In favour
Ms Mette REISSMANN
DK
SOC
In favour
M. René ROUQUET
FR
SOC
In favour
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
In favour
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Abstention
Ms Marina SCHUSTER
DE
ALDE
Abstention
Mr Damir ŠEHOVIC
ME
SOC
In favour
Mr Samad SEYIDOV
AZ
EDG
Against
Mr Yury SHAMKOV
RU
EDG
Against
Mr Robert SHLEGEL
RU
EDG
Against
Mr Alexander SIDYAKIN
RU
EDG
Against
Mr Ladislav SKOPAL
CZ
SOC
Against
Mr Ionu?-Marian STROE
RO
ALDE
Against
Mr Valeriy SUDARENKOV
RU
SOC
Against
M. Gérard TERRIER
FR
SOC
In favour
Mr Vyacheslav TIMCHENKO
RU
EDG
Against
Mr Latchezar TOSHEV
BG
EPP/CD
Against
Mr Konstantinos TRIANTAFYLLOS
GR
SOC
In favour
Mr Řyvind VAKSDAL
NO
EDG
Against
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
In favour
Ms Anne-Mari VIROLAINEN
FI
EPP/CD
In favour
Mr Zoran VUKCEVIC
ME
SOC
Against
Mr Piotr WACH
PL
EPP/CD
In favour
Mr Robert WALTER
UK
EDG
Against
Ms Katrin WERNER
DE
UEL
In favour
Ms Gisela WURM
AT
SOC
In favour
Mr Jordi XUCLŔ
ES
ALDE
Against
Mme Marie-Jo ZIMMERMANN
FR
EPP/CD
In favour
Mr Levon ZOURABIAN
AM
ALDE
In favour