27/01/2015 [print]
Members participating in the vote on : The humanitarian situation of Ukrainian refugees and displaced persons (Doc. 13651)
Amendment  7
In favour 33
Against 116
Abstention 9


Member
Country
Political group
Choice
M. Pedro AGRAMUNT
ES
EPP/CD
Against
Mr Alexey Ivanovich ALEKSANDROV
RU
NR
In favour
Ms Liv Holm ANDERSEN
DK
ALDE
Against
M. Paride ANDREOLI
SM
SOC
Against
Ms Sirkka-Liisa ANTTILA
FI
ALDE
Against
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
Against
Mr Egemen BAGIS
TR
EC
Abstention
Lord Richard BALFE
UK
EC
In favour
M. Josep Anton BARDINA PAU
AD
ALDE
Against
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
Against
Mr Anton BELYAKOV
RU
UEL
In favour
Mr Boryslav BEREZA
UA
NR
Against
M. Andris BERZINŠ
LV
ALDE
Against
Mr António BRAGA
PT
SOC
Against
Ms Beata BUBLEWICZ
PL
EPP/CD
Against
Mr Gerold BÜCHEL
LI
ALDE
Against
M. André BUGNON
CH
ALDE
Against
Mr Irakli CHIKOVANI
GE
ALDE
Against
Sir Christopher CHOPE
UK
EC
Against
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
Against
Ms Eleonora CIMBRO
IT
SOC
Against
Mr James CLAPPISON
UK
EC
Against
Mr Michael CONNARTY
UK
SOC
Against
Mr Paolo CORSINI
IT
SOC
Against
Mr Carlos COSTA NEVES
PT
EPP/CD
In favour
Mr Corneliu Mugurel COZMANCIUC
RO
EPP/CD
Abstention
Mr David CRAUSBY
UK
SOC
Against
M. Yves CRUCHTEN
LU
SOC
Against
Mr Rik DAEMS
BE
ALDE
Against
Mme Marie-Christine DALLOZ
FR
EPP/CD
Against
Mr Reha DENEMEÇ
TR
EC
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
Abstention
Ms Elvira DROBINSKI-WEISS
DE
SOC
Against
Mme Nicole DURANTON
FR
EPP/CD
Against
Mr Tuur ELZINGA
NL
UEL
In favour
Mme Tülin ERKAL KARA
TR
EC
Abstention
Mr Gvozden Srecko FLEGO
HR
SOC
In favour
Mr Daniel FLOREA
RO
SOC
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Against
Mr Hans FRANKEN
NL
EPP/CD
In favour
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
Against
Sir Roger GALE
UK
EC
Against
Ms Adele GAMBARO
IT
ALDE
Against
Mr Karl GARÐARSSON
IS
ALDE
Against
Ms Tina GHASEMI
SE
EPP/CD
Against
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
Against
Mr Gerardo GIOVAGNOLI
SM
SOC
Against
M. Carlos Alberto GONÇALVES
PT
EPP/CD
Against
Ms Alina ?tefania GORGHIU
RO
EPP/CD
Against
Mr Andreas GROSS
CH
SOC
In favour
Ms Annette GROTH
DE
UEL
In favour
Ms Dzhema GROZDANOVA
BG
EPP/CD
Against
Mr Jonas GUNNARSSON
SE
SOC
Against
Mr Tore HAGEBAKKEN
NO
SOC
Abstention
Mr Margus HANSON
EE
ALDE
Against
Ms Helena HATKA
PL
EPP/CD
Against
Mr Alfred HEER
CH
ALDE
In favour
Mme Françoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
Against
Ms Anette HÜBINGER
DE
EPP/CD
Against
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
In favour
Mr Tadeusz IWINSKI
PL
SOC
In favour
Mr Valeri JABLIANOV
BG
SOC
In favour
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
Against
Mr Josip JURATOVIC
DE
SOC
In favour
Mr Antti KAIKKONEN
FI
ALDE
Against
Mr Niklas KARLSSON
SE
SOC
Against
Ms Tinatin KHIDASHELI
GE
ALDE
Against
M. Haluk KOÇ
TR
SOC
Against
Mr Attila KORODI
RO
EPP/CD
Against
Mr Rom KOSTRICA
CZ
EPP/CD
Against
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
In favour
Mr Tiny KOX
NL
UEL
In favour
Ms Julia KRONLID
SE
NR
Against
Ms Dalia KUODYTE
LT
ALDE
Against
Mr Zviad KVATCHANTIRADZE
GE
NR
Against
Mme Athina KYRIAKIDOU
CY
SOC
Against
Mr Serhiy LABAZIUK
UA
NR
In favour
Ms Inese LAIZANE
LV
EC
Against
Mr Olof LAVESSON
SE
EPP/CD
Against
M. Pierre-Yves LE BORGN'
FR
SOC
Against
M. Jacques LEGENDRE
FR
EPP/CD
Against
Mr Terry LEYDEN
IE
ALDE
Against
Ms Inese LIBINA-EGNERE
LV
EPP/CD
Against
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
In favour
Ms Yuliya LOVOCHKINA
UA
EC
Against
Mr Jacob LUND
DK
SOC
Against
Ms Guguli MAGRADZE
GE
SOC
Against
M. Philippe MAHOUX
BE
SOC
In favour
Ms Sona MARKOVÁ
CZ
UEL
In favour
Mr Rait MARUSTE
EE
ALDE
Against
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
Against
Ms Ana MATO
ES
EPP/CD
Against
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
In favour
Mr Edgar MAYER
AT
EPP/CD
Against
Mme Ana Catarina MENDES
PT
SOC
Against
M. Jean-Claude MIGNON
FR
EPP/CD
Against
Mr João Bosco MOTA AMARAL
PT
EPP/CD
Against
Mr Arkadiusz MULARCZYK
PL
EC
Against
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
Against
Mr Piotr NAIMSKI
PL
EC
Against
Ms Judith OEHRI
LI
ALDE
Against
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Against
Mr Pieter OMTZIGT
NL
EPP/CD
Against
Mr José Ignacio PALACIOS
ES
EPP/CD
Against
Ms Gabriela PECKOVÁ
CZ
EPP/CD
Against
Mr Ángel PINTADO
ES
EPP/CD
Against
M. Cezar Florin PREDA
RO
EPP/CD
Against
M. Gabino PUCHE
ES
EPP/CD
In favour
Mr Mika RAATIKAINEN
FI
NR
Against
Mr Andrea RIGONI
IT
ALDE
In favour
M. François ROCHEBLOINE
FR
EPP/CD
In favour
Mr Alexander ROMANOVICH
RU
SOC
In favour
M. René ROUQUET
FR
SOC
Against
Ms Deborah SCHEMBRI
MT
SOC
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER
CH
EPP/CD
Against
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Against
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
In favour
Mr Salvador SEDÓ
ES
EPP/CD
Against
Mr Predrag SEKULIC
ME
SOC
Abstention
Mr Jaroslaw SELLIN
PL
EC
Against
Mr Ömer SELVI
TR
EC
Abstention
Mr Aleksandar SENIC
RS
SOC
Against
Mr Robert SHLEGEL
RU
NR
In favour
Mr Valeri SIMEONOV
BG
EC
Against
Mr Andrej ŠIRCELJ
SI
EPP/CD
Against
Mr Arturas SKARDŽIUS
LT
SOC
Against
M. Leonid SLUTSKIY
RU
SOC
In favour
Mr Serhii SOBOLEV
UA
EPP/CD
Against
M. Marc SPAUTZ
LU
EPP/CD
Against
Ms Tineke STRIK
NL
SOC
Against
Mr Michal STULIGROSZ
PL
EPP/CD
Against
Mr Valeriy SUDARENKOV
RU
SOC
In favour
Mr Krzysztof SZCZERSKI
PL
EC
Against
Mme Chiora TAKTAKISHVILI
GE
ALDE
Against
Mr Ryszard TERLECKI
PL
EC
Against
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
Against
Lord John E. TOMLINSON
UK
SOC
Against
Mr Antoni TRENCHEV
BG
EPP/CD
Against
Mr Ahmet Kutalmis TÜRKES
TR
ALDE
Abstention
Mr Yildirim Tugrul TÜRKES
TR
EC
Abstention
Mr Pavlo UNGURYAN
UA
EPP/CD
Against
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
In favour
Mr Egidijus VAREIKIS
LT
EPP/CD
Against
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
In favour
Ms Anne-Mari VIROLAINEN
FI
EPP/CD
Against
M. Eric VORUZ
CH
SOC
Against
Mr Viktor VOVK
UA
NR
Against
Mr Piotr WACH
PL
EPP/CD
Against
Mr Robert WALTER
UK
EC
Against
Baroness Judith WILCOX
UK
EC
Against
Mr Morten WOLD
NO
EC
Against
Mr Maciej WYDRZYNSKI
PL
ALDE
Against
Mr Jordi XUCLÀ
ES
ALDE
Against
Ms Svitlana ZALISCHUK
UA
EPP/CD
Against
Ms Kristýna ZELIENKOVÁ
CZ
ALDE
Against
Mr Sergey ZHELEZNYAK
RU
NR
In favour
Mr Emanuelis ZINGERIS
LT
EPP/CD
Against