19/04/2016 [print]
Members participating in the vote on : Preventing the radicalisation of children by fighting the root causes (Doc. 14010)
Amendment  5
In favour 83
Against 6
Abstention 3


Member
Country
Political group
Choice
Ms Boriana ┼BERG
SE
EPP/CD
Against
Ms Tasmina AHMED-SHEIKH
UK
NR
In favour
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
In favour
Mr Mehmet BABAOGLU
TR
EC
In favour
Ms ┴ngela BALLESTER
ES
UEL
In favour
Mme GŘlsŘn BILGEHAN
TR
SOC
In favour
Ms Tamara BLAZINA
IT
SOC
In favour
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
In favour
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
In favour
Mr Liam BYRNE
UK
SOC
In favour
Ms Elena CENTEMERO
IT
EPP/CD
In favour
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
In favour
Mr Tomasz CIMOSZEWICZ
PL
EPP/CD
In favour
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
In favour
Mr Manlio DI STEFANO
IT
NR
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
In favour
Mr Sergio DIVINA
IT
NR
Abstention
M. Namik DOKLE
AL
SOC
In favour
Sir Jeffrey DONALDSON
UK
EC
In favour
Mme Josette DURRIEU
FR
SOC
In favour
Mr Markar ESEYAN
TR
ALDE
In favour
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
In favour
Mr Thomas FEIST
DE
EPP/CD
Against
Mme Doris FIALA
CH
ALDE
In favour
Ms Ute FINCKH-KR─MER
DE
SOC
In favour
M. Pierre-Alain FRIDEZ
CH
SOC
In favour
Sir Roger GALE
UK
EC
In favour
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
In favour
Mr Rainer GOPP
LI
ALDE
In favour
Mr Hans Fredrik GRěVAN
NO
EPP/CD
In favour
Ms Emine Nur G▄NAY
TR
EC
In favour
Mr Alfred HEER
CH
ALDE
Against
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
In favour
Mme Franšoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
In favour
Mme Rˇzsa HOFFMANN
HU
EPP/CD
In favour
Mr Pavel HOL═K
CZ
SOC
Against
Mr John HOWELL
UK
EC
In favour
Mr Ekmeleddin Mehmet IHSANOGLU
TR
EC
In favour
Ms Eva-Lena JANSSON
SE
SOC
In favour
Mr Mogens JENSEN
DK
SOC
In favour
Ms Kristin ěrmen JOHNSEN
NO
EPP/CD
In favour
Mr Carles JORDANA
AD
ALDE
In favour
Mr Erkan KANDEMIR
TR
EC
In favour
M. Haluk KOă
TR
SOC
In favour
Mr Eduard KÍCK
AT
EPP/CD
In favour
Ms Ksenija KORENJAK KRAMAR
SI
ALDE
In favour
Ms Borjana KRIŐTO
BA
EPP/CD
In favour
Mr Florian KRONBICHLER
IT
SOC
In favour
Mr Talip K▄ă▄KCAN
TR
EC
In favour
Ms Stella KYRIAKIDES
CY
EPP/CD
In favour
M. Jacques LEGENDRE
FR
EPP/CD
In favour
Mr SaÜa MAGAZINOVIC
BA
SOC
In favour
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
In favour
Mme Martine MERGEN
LU
EPP/CD
In favour
M. Augusto MICHELOTTI
SM
UEL
In favour
Mr Orhan MIROGLU
TR
EC
In favour
Mr Miroslav NENUTIL
CZ
SOC
Against
Mr Nicos NICOLAIDES
CY
SOC
In favour
Mr Michele NICOLETTI
IT
SOC
In favour
Mr Johan NISSINEN
SE
NR
In favour
Mr Rasmus NORDQVIST
DK
UEL
In favour
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
In favour
Mr Suat ÍNAL
TR
EC
In favour
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
In favour
Ms Judith PALLAR╔S
AD
ALDE
In favour
Ms Gabriela PECKOV┴
CZ
EPP/CD
Abstention
Ms Agnieszka POMASKA
PL
EPP/CD
In favour
Mme Catherine QU╔R╔
FR
SOC
In favour
M. Franšois ROCHEBLOINE
FR
EPP/CD
In favour
Mme Soraya RODR═GUEZ RAMOS
ES
SOC
In favour
M. RenÚ ROUQUET
FR
SOC
In favour
Ms Leyla SAHIN USTA
TR
EC
In favour
Mr Alex SALMOND
UK
NR
In favour
Mme Milena SANTERINI
IT
SOC
In favour
Mr Paul SCHNABEL
NL
ALDE
In favour
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
In favour
Mr Koos SCHOUWENAAR
NL
ALDE
In favour
Mr Senad ŐEPIC
BA
EPP/CD
In favour
Mr Andrej ŐIRCELJ
SI
EPP/CD
In favour
Mme Lorella STEFANELLI
SM
EPP/CD
In favour
Ms Petra De SUTTER
BE
SOC
In favour
M. Damien THI╔RY
BE
ALDE
In favour
Ms Kelly TOLHURST
UK
EC
In favour
Mr Krzysztof TRUSKOLASKI
PL
ALDE
In favour
Mr Burhanettin UYSAL
TR
EC
In favour
Ms Dana V┴HALOV┴
CZ
SOC
Against
Mr Jacek WILK
PL
EC
Abstention
Mr Phil WILSON
UK
SOC
In favour
Mr Morten WOLD
NO
EC
In favour
Mr Jordi XUCL└
ES
ALDE
In favour
Mme Serap YASAR
TR
EC
In favour
Ms Alina ZOTEA
MD
ALDE
In favour