27/01/2015 [print]
Members participating in the vote on : The humanitarian situation of Ukrainian refugees and displaced persons (Doc. 13651)
Sub-amendment  32
In favour 130
Against 8
Abstention 13


Member
Country
Political group
Choice
Mme Meritxell MATEU
AD
ALDE
In favour
M. Josep Anton BARDINA PAU
AD
ALDE
In favour
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
In favour
Mr Edgar MAYER
AT
EPP/CD
In favour
M. Philippe MAHOUX
BE
SOC
In favour
Mr Rik DAEMS
BE
ALDE
In favour
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
In favour
Mr Valeri JABLIANOV
BG
SOC
In favour
Mr Antoni TRENCHEV
BG
EPP/CD
Abstention
Mr Alfred HEER
CH
ALDE
Against
Mr Andreas GROSS
CH
SOC
In favour
M. André BUGNON
CH
ALDE
In favour
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
In favour
Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER
CH
EPP/CD
In favour
M. Eric VORUZ
CH
SOC
In favour
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
In favour
Mme Athina KYRIAKIDOU
CY
SOC
In favour
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
In favour
Mr Rom KOSTRICA
CZ
EPP/CD
In favour
Ms Kristýna ZELIENKOVÁ
CZ
ALDE
Abstention
Ms Gabriela PECKOVÁ
CZ
EPP/CD
Abstention
Ms Sona MARKOVÁ
CZ
UEL
Abstention
Ms Annette GROTH
DE
UEL
Abstention
Ms Elvira DROBINSKI-WEISS
DE
SOC
In favour
Mr Josip JURATOVIC
DE
SOC
In favour
Ms Anette HÜBINGER
DE
EPP/CD
In favour
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
In favour
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
In favour
Ms Liv Holm ANDERSEN
DK
ALDE
In favour
Mr Jacob LUND
DK
SOC
In favour
Mr Rait MARUSTE
EE
ALDE
In favour
Mr Margus HANSON
EE
ALDE
In favour
Mr Jordi XUCLÀ
ES
ALDE
In favour
M. Gabino PUCHE
ES
EPP/CD
In favour
M. Pedro AGRAMUNT
ES
EPP/CD
In favour
Mr Ángel PINTADO
ES
EPP/CD
In favour
Mr José Ignacio PALACIOS
ES
EPP/CD
In favour
Ms Ana MATO
ES
EPP/CD
In favour
Mr Salvador SEDÓ
ES
EPP/CD
In favour
Mr Mika RAATIKAINEN
FI
NR
In favour
Ms Sirkka-Liisa ANTTILA
FI
ALDE
In favour
Mr Kimmo SASI
FI
EPP/CD
In favour
Mr Antti KAIKKONEN
FI
ALDE
In favour
Ms Anne-Mari VIROLAINEN
FI
EPP/CD
In favour
Mme Marie-Jo ZIMMERMANN
FR
EPP/CD
In favour
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
In favour
M. Jean-Claude FRÉCON
FR
SOC
In favour
M. René ROUQUET
FR
SOC
In favour
M. Jean-Claude MIGNON
FR
EPP/CD
In favour
M. Jacques LEGENDRE
FR
EPP/CD
In favour
M. François ROCHEBLOINE
FR
EPP/CD
In favour
M. Pierre-Yves LE BORGN'
FR
SOC
In favour
M. Thierry MARIANI
FR
EPP/CD
In favour
Mme Marie-Christine DALLOZ
FR
EPP/CD
In favour
Mme Nicole DURANTON
FR
EPP/CD
In favour
Mr Zviad KVATCHANTIRADZE
GE
NR
In favour
Mr Irakli CHIKOVANI
GE
ALDE
In favour
Ms Guguli MAGRADZE
GE
SOC
In favour
Ms Melita MULIC
HR
SOC
In favour
Mr Gvozden Srecko FLEGO
HR
SOC
In favour
Mr Karl GARÐARSSON
IS
ALDE
In favour
Ms Eleonora CIMBRO
IT
SOC
In favour
Ms Adele GAMBARO
IT
ALDE
In favour
Mr Paolo CORSINI
IT
SOC
In favour
Mr Andrea RIGONI
IT
ALDE
In favour
Mr Gerold BÜCHEL
LI
ALDE
Abstention
Ms Dalia KUODYTE
LT
ALDE
Against
Mr Arturas SKARDŽIUS
LT
SOC
In favour
Mr Emanuelis ZINGERIS
LT
EPP/CD
In favour
M. Marc SPAUTZ
LU
EPP/CD
In favour
M. Yves CRUCHTEN
LU
SOC
In favour
Mme Françoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
In favour
Ms Inese LAIZANE
LV
EC
In favour
Ms Inese LIBINA-EGNERE
LV
EPP/CD
In favour
M. Andris BERZINŠ
LV
ALDE
In favour
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
In favour
Mr Predrag SEKULIC
ME
SOC
Abstention
Mr Aleksandar NIKOLOSKI
MK
EPP/CD
In favour
Ms Deborah SCHEMBRI
MT
SOC
In favour
Mr Pieter OMTZIGT
NL
EPP/CD
In favour
Mr Tuur ELZINGA
NL
UEL
In favour
Mr Hans FRANKEN
NL
EPP/CD
In favour
Mr Tiny KOX
NL
UEL
In favour
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
In favour
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
In favour
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
In favour
Mr Morten WOLD
NO
EC
In favour
Mr Tore HAGEBAKKEN
NO
SOC
In favour
Ms Beata BUBLEWICZ
PL
EPP/CD
In favour
Mr Piotr NAIMSKI
PL
EC
In favour
Mr Krzysztof SZCZERSKI
PL
EC
In favour
Mr Maciej WYDRZYNSKI
PL
ALDE
In favour
Mr Jaroslaw SELLIN
PL
EC
In favour
Mr Ryszard TERLECKI
PL
EC
In favour
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
In favour
Ms Helena HATKA
PL
EPP/CD
In favour
Mr Arkadiusz MULARCZYK
PL
EC
In favour
Mr Piotr WACH
PL
EPP/CD
In favour
Mr Michal STULIGROSZ
PL
EPP/CD
In favour
Mr Tadeusz IWINSKI
PL
SOC
In favour
Mr António BRAGA
PT
SOC
In favour
Mr João Bosco MOTA AMARAL
PT
EPP/CD
In favour
M. Carlos Alberto GONÇALVES
PT
EPP/CD
In favour
Mr Carlos COSTA NEVES
PT
EPP/CD
In favour
Mme Ana Catarina MENDES
PT
SOC
Abstention
Ms Alina ?tefania GORGHIU
RO
EPP/CD
In favour
Mr Attila KORODI
RO
EPP/CD
In favour
Mr Daniel FLOREA
RO
SOC
In favour
Mr Corneliu Mugurel COZMANCIUC
RO
EPP/CD
In favour
M. Cezar Florin PREDA
RO
EPP/CD
In favour
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
In favour
Mr Aleksandar SENIC
RS
SOC
In favour
Mr Alexey Ivanovich ALEKSANDROV
RU
NR
Against
Mr Anton BELYAKOV
RU
UEL
Against
Mr Alexander ROMANOVICH
RU
SOC
Against
Mr Sergey ZHELEZNYAK
RU
NR
Against
Mr Valeriy SUDARENKOV
RU
SOC
Against
M. Leonid SLUTSKIY
RU
SOC
In favour
Mr Robert SHLEGEL
RU
NR
In favour
Mr Jonas GUNNARSSON
SE
SOC
In favour
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
In favour
Ms Tina GHASEMI
SE
EPP/CD
In favour
Ms Julia KRONLID
SE
NR
In favour
Mr Olof LAVESSON
SE
EPP/CD
In favour
Mr Niklas KARLSSON
SE
SOC
Abstention
Mr Andrej ŠIRCELJ
SI
EPP/CD
In favour
Mr Gerardo GIOVAGNOLI
SM
SOC
In favour
M. Paride ANDREOLI
SM
SOC
In favour
M. Haluk KOÇ
TR
SOC
In favour
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
In favour
Mr Saban DISLI
TR
EPP/CD
In favour
Mme Tülin ERKAL KARA
TR
EC
Abstention
Mr Egemen BAGIS
TR
EC
Abstention
Mr Ömer SELVI
TR
EC
Abstention
Mr Viktor VOVK
UA
NR
In favour
Ms Svitlana ZALISCHUK
UA
EPP/CD
In favour
Mr Pavlo UNGURYAN
UA
EPP/CD
In favour
Mr Boryslav BEREZA
UA
NR
In favour
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
In favour
Mme Iryna GERASHCHENKO
UA
EPP/CD
In favour
Mr Serhiy LABAZIUK
UA
NR
In favour
Ms Yuliya LOVOCHKINA
UA
EC
In favour
Mr Serhii SOBOLEV
UA
EPP/CD
In favour
Mr James CLAPPISON
UK
EC
In favour
Sir Christopher CHOPE
UK
EC
In favour
Mr Robert WALTER
UK
EC
In favour
Sir Roger GALE
UK
EC
In favour
Mr David CRAUSBY
UK
SOC
In favour
Baroness Judith WILCOX
UK
EC
In favour
Lord John E. TOMLINSON
UK
SOC
Against
Lord Richard BALFE
UK
EC
Abstention