24/01/2017 [print]
Members participating in the vote on : Attacks against journalists and media freedom in Europe (Doc. 14229)
Amendment  8
In favour 25
Against 95
Abstention 13


Member
Country
Political group
Choice
Mr Valeriu GHILETCHI
MD
EPP/CD
In favour
Mr Samad SEYIDOV
AZ
EC
In favour
Ms Sahiba GAFAROVA
AZ
EC
In favour
Ms Liliana PALIHOVICI
MD
EPP/CD
In favour
Mr Gergely GULYÁS
HU
EPP/CD
In favour
Mme Katalin CSÖBÖR
HU
EPP/CD
In favour
Mme Milena SANTERINI
IT
SOC
In favour
Mr Suat ÖNAL
TR
EC
In favour
Mr Márton GYÖNGYÖSI
HU
NR
In favour
Mr Attila TILKI
HU
EPP/CD
In favour
Mme Rózsa HOFFMANN
HU
EPP/CD
In favour
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
In favour
Mr Sergio DIVINA
IT
NR
In favour
Ms Anne KALMARI
FI
ALDE
In favour
Mr Liam BYRNE
UK
SOC
In favour
Ms Emine Nur GÜNAY
TR
EC
In favour
Ms Leyla SAHIN USTA
TR
EC
In favour
Ms Margareta BUDNER
PL
EC
In favour
Mr Andrzej WOJTYLA
PL
EC
In favour
Mr Jaroslaw OBREMSKI
PL
EC
In favour
Mr Vusal HUSEYNOV
AZ
EPP/CD
In favour
Mr Florian KRONBICHLER
IT
SOC
In favour
Mr Jokin BILDARRATZ
ES
ALDE
In favour
Mr Kestutis MASIULIS
LT
EPP/CD
In favour
Mr Virgilijus PODERYS
LT
EPP/CD
In favour
Mr John PRESCOTT
UK
SOC
Against
Lord George FOULKES
UK
SOC
Against
M. Namik DOKLE
AL
SOC
Against
Ms Gisela WURM
AT
SOC
Against
Mme Gülsün BILGEHAN
TR
SOC
Against
Mr Tiny KOX
NL
UEL
Against
Mme Anne BRASSEUR
LU
ALDE
Against
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
Against
M. Frédéric REISS
FR
EPP/CD
Against
Mme Liliane MAURY PASQUIER
CH
SOC
Against
Mr Jordi XUCLŔ
ES
ALDE
Against
Lord Donald ANDERSON
UK
SOC
Against
M. Bernard FOURNIER
FR
EPP/CD
Against
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
Against
Mr Thomas FEIST
DE
EPP/CD
Against
Ms Annette GROTH
DE
UEL
Against
Ms Dana VÁHALOVÁ
CZ
SOC
Against
M. Philippe MAHOUX
BE
SOC
Against
Lady Diana ECCLES
UK
EC
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Ms Susanna HUOVINEN
FI
SOC
Against
Mr Deniz BAYKAL
TR
SOC
Against
Mr Metin Lütfi BAYDAR
TR
SOC
Against
Mr Paolo CORSINI
IT
SOC
Against
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
Against
Mr Nikolaj VILLUMSEN
DK
UEL
Against
Mme Elisabeth SCHNEIDER-SCHNEITER
CH
EPP/CD
Against
M. Raphaël COMTE
CH
ALDE
Against
Mr George LOUCAIDES
CY
UEL
Against
Mr Andrzej HALICKI
PL
EPP/CD
Against
Mr Senad ŠEPIC
BA
EPP/CD
Against
M. Pavol GOGA
SK
SOC
Against
Mme Brigitte ALLAIN
FR
SOC
Against
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
Against
Mme Iryna GERASHCHENKO
UA
EPP/CD
Against
Dame Cheryl GILLAN
UK
EC
Against
Mme Béatrice FRESKO-ROLFO
MC
EPP/CD
Against
Ms Judith OEHRI
LI
ALDE
Against
Mr Rainer GOPP
LI
ALDE
Against
Mme Pascale CROZON
FR
SOC
Against
Mr Michele NICOLETTI
IT
SOC
Against
Mr Francesco Maria GIRO
IT
EPP/CD
Against
Mr Carlo LUCHERINI
IT
SOC
Against
Mr Frank J. JENSSEN
NO
EPP/CD
Against
Ms Kristin Řrmen JOHNSEN
NO
EPP/CD
Against
Ms Kristýna ZELIENKOVÁ
CZ
ALDE
Against
Mr Marek CERNOCH
CZ
ALDE
Against
Mr Pavel HOLÍK
CZ
SOC
Against
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
Against
M. Yves CRUCHTEN
LU
SOC
Against
Mme Françoise HETTO-GAASCH
LU
EPP/CD
Against
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
Against
Mr Niklas KARLSSON
SE
SOC
Against
Ms Boriana ĹBERG
SE
EPP/CD
Against
Ms Eva-Lena JANSSON
SE
SOC
Against
Ms Lotta JOHNSSON FORNARVE
SE
UEL
Against
Ms Petra De SUTTER
BE
SOC
Against
Mme Soraya RODRÍGUEZ RAMOS
ES
SOC
Against
Mr Leonid YEMETS
UA
EPP/CD
Against
Ms Olena SOTNYK
UA
ALDE
Against
Mr Viktor VOVK
UA
EC
Against
Mr Vladyslav GOLUB
UA
EPP/CD
Against
Mr Serhii KIRAL
UA
EC
Against
Mr Boryslav BEREZA
UA
EPP/CD
Against
Mr Damir ARNAUT
BA
EPP/CD
Against
Mr Carles JORDANA
AD
ALDE
Against
Ms Judith PALLARÉS
AD
ALDE
Against
Ms Ioanneta KAVVADIA
GR
UEL
Against
Ms Nina KASIMATI
GR
UEL
Against
Mr Sinuhe WALLINHEIMO
FI
EPP/CD
Against
Ms Marianne MIKKO
EE
SOC
Against
Baroness Doreen MASSEY
UK
SOC
Against
Ms Filiz KERESTECIOGLU DEMIR
TR
UEL
Against
Mr Tobias BILLSTRÖM
SE
EPP/CD
Against
M. Pierre-Alain FRIDEZ
CH
SOC
Against
Mr Thomas MÜLLER
CH
ALDE
Against
Ms Anastasia CHRISTODOULOPOULOU
GR
UEL
Against
Mr José CEPEDA
ES
SOC
Against
Mr José Ramón GARCÍA HERNÁNDEZ
ES
EPP/CD
Against
Ms María Concepción de SANTA ANA
ES
EPP/CD
Against
Mme Miren GORROTXATEGI
ES
UEL
Against
Mr Georgios KYRITSIS
GR
UEL
Against
Mr Martin POLIACIK
SK
ALDE
Against
Ms Ulla SANDBĆK
DK
UEL
Against
Ms Pilar ROJO
ES
EPP/CD
Against
Mr Jordi ROCA
ES
EPP/CD
Against
Dame Rosie WINTERTON
UK
SOC
Against
Ms Dovile ŠAKALIENE
LT
ALDE
Against
Mr Simonas GENTVILAS
LT
ALDE
Against
Mr Róbert MADEJ
SK
SOC
Against
Mr Ján MAROSZ
SK
EC
Against
Ms Tamar CHUGOSHVILI
GE
SOC
Against
Ms Irina PRUIDZE
GE
NR
Against
Ms Nino GOGUADZE
GE
EC
Against
Mr Ervin IBRAHIMOVIC
ME
NR
Against
Mme Maria POSTOICO
MD
UEL
Abstention
Mr Alfred HEER
CH
ALDE
Abstention
Mr Manlio DI STEFANO
IT
NR
Abstention
Ms Maria Edera SPADONI
IT
NR
Abstention
Ms Gabriela PECKOVÁ
CZ
EPP/CD
Abstention
Mr Miroslav NENUTIL
CZ
SOC
Abstention
Mme Valentina BULIGA
MD
SOC
Abstention
Ms Sandra ZAMPA
IT
SOC
Abstention
Mr Paul SCULLY
UK
EC
Abstention
Mme Serap YASAR
TR
EC
Abstention
Mr Markus WIECHEL
SE
NR
Abstention
Mr Ludek JENIŠTA
CZ
EPP/CD
Abstention
Ms Sanja VLAHOVIC
ME
SOC
Abstention