24/06/2019 [print]
Members participating in the vote on : Third part of the 2019 Ordinary Session (24-28 June 2019) (Doc. 14899)
Urgent Debate 
In favour 52
Against 86
Abstention 10


Member
Country
Political group
Choice
Mme Mňnica BONELL
AD
ALDE
In favour
M. Pere LÓPEZ
AD
SOC
Abstention
Mr Sos AVETISYAN
AM
SOC
Against
Ms Tatevik HAYRAPETYAN
AM
EPP/CD
Against
Mr Edmon MARUKYAN
AM
ALDE
Against
Mr Stefan SCHENNACH
AT
SOC
Against
Mr Eduard KÖCK
AT
EPP/CD
Against
Mr Franz Leonhard ESSL
AT
EPP/CD
Abstention
Ms Doris BURES
AT
SOC
Against
Mr Axel KASSEGGER
AT
NR
Against
Mr Martin GRAF
AT
NR
In favour
Mr Rafael HUSEYNOV
AZ
ALDE
Against
Mr Samad SEYIDOV
AZ
EC
Against
Ms Ganira PASHAYEVA
AZ
FDG
Against
M. Sabir HAJIYEV
AZ
SOC
Against
Ms Ulviyye AGHAYEVA
AZ
FDG
Against
Ms Sevinj FATALIYEVA
AZ
EC
Against
M. Damien THIÉRY
BE
ALDE
Against
Mr Rik DAEMS
BE
ALDE
Against
M. Stefaan VERCAMER
BE
EPP/CD
Against
Ms Dzhema GROZDANOVA
BG
EPP/CD
Against
Mr Krasimir BOGDANOV
BG
EC
In favour
Mr Plamen HRISTOV
BG
NR
Against
Mr Dzheyhan IBRYAMOV
BG
ALDE
Against
Mme Milena DAMYANOVA
BG
EPP/CD
Abstention
Mr Roland Rino BÜCHEL
CH
ALDE
Against
M. Manuel TORNARE
CH
SOC
Against
M. Filippo LOMBARDI
CH
EPP/CD
Against
Mr Hannes GERMANN
CH
ALDE
Against
Ms Stella KYRIAKIDES
CY
EPP/CD
Against
Mr Constantinos EFSTATHIOU
CY
SOC
Against
Mr Miroslav NENUTIL
CZ
SOC
Abstention
Mr František KOPRIVA
CZ
ALDE
Against
Mr Jaroslav KYTÝR
CZ
ALDE
Against
Mr Pavel STANEK
CZ
ALDE
Against
Mr Jiri KOBZA
CZ
NR
Against
Mr Jiri VALENTA
CZ
UEL
In favour
Ms Miroslava NEMCOVÁ
CZ
EC
In favour
Mr Andrej HUNKO
DE
UEL
Against
Mr Axel SCHÄFER
DE
SOC
Against
Mr Peter BEYER
DE
EPP/CD
Against
Mr Michel BRANDT
DE
UEL
Against
Mr Frank HEINRICH
DE
EPP/CD
Against
Mr Ulrich OEHME
DE
NR
Against
Mr Andreas NICK
DE
EPP/CD
Abstention
Mr Martin HEBNER
DE
NR
Abstention
Ms Gabriela HEINRICH
DE
SOC
Against
Mr Frithjof SCHMIDT
DE
SOC
Against
Mr Frank SCHWABE
DE
SOC
Against
Ms Ulla SANDBĆK
DK
UEL
Against
Mr Eerik-Niiles KROSS
EE
ALDE
In favour
Mr Indrek SAAR
EE
SOC
In favour
Ms Minna REIJONEN
FI
EC
In favour
Mr Kimmo KILJUNEN
FI
SOC
Against
Ms Anne-Mari VIROLAINEN
FI
EPP/CD
Against
Mme Marie-Christine DALLOZ
FR
EPP/CD
Against
M. Jérôme LAMBERT
FR
SOC
Against
Mme Maryvonne BLONDIN
FR
SOC
Against
Mr David BAKRADZE
GE
EPP/CD
In favour
Mr Giorgi KANDELAKI
GE
EPP/CD
In favour
Ms Sofio KATSARAVA
GE
SOC
In favour
Ms Irina PRUIDZE
GE
EC
In favour
Ms Nino GOGUADZE
GE
EC
In favour
Mr Davor Ivo STIER
HR
EPP/CD
Against
Mr Goran BEUS RICHEMBERGH
HR
ALDE
Against
Mr Zsolt CSENGER-ZALÁN
HU
EPP/CD
Against
Mr Zsolt NÉMETH
HU
EPP/CD
Against
Ms Maura HOPKINS
IE
EPP/CD
Against
Ms Thórhildur Sunna ĆVARSDÓTTIR
IS
SOC
Against
Ms Rósa Björk BRYNJÓLFSDÓTTIR
IS
UEL
Against
Ms Maria Elena BOSCHI
IT
SOC
Against
Mr Maurizio BUCCARELLA
IT
NR
Against
Mr Pino CABRAS
IT
NR
Against
Ms Sabrina DE CARLO
IT
NR
Against
Mr Alvise MANIERO
IT
NR
Against
Ms Simona SURIANO
IT
NR
Against
Ms Deborah BERGAMINI
IT
EPP/CD
Abstention
Mr Roberto RAMPI
IT
SOC
Against
Mr Piero FASSINO
IT
SOC
Against
Mr Günter VOGT
LI
ALDE
In favour
Ms Susanne EBERLE-STRUB
LI
ALDE
Against
Ms Rita TAMAŠUNIENE
LT
EC
In favour
Mr Algirdas BUTKEVICIUS
LT
SOC
In favour
Mr Egidijus VAREIKIS
LT
EPP/CD
In favour
M. Marc SPAUTZ
LU
EPP/CD
Against
Ms Marija GOLUBEVA
LV
ALDE
In favour
Ms Linda OZOLA
LV
NR
In favour
Mr Boriss CILEVICS
LV
SOC
Against
Mr Vlad BATRÎNCEA
MD
SOC
Against
Ms Marija Maja CATOVIC
ME
SOC
Abstention
Mr Nikola POPOSKI
MK
EPP/CD
Against
Mr Carmelo MIFSUD BONNICI
MT
EPP/CD
Against
Mr Mart van de VEN
NL
ALDE
Against
Ms Reina de BRUIJN-WEZEMAN
NL
ALDE
Against
Mr Henk OVERBEEK
NL
UEL
Against
Mr Tiny KOX
NL
UEL
Against
Mr Pieter OMTZIGT
NL
EPP/CD
In favour
Ms Lise CHRISTOFFERSEN
NO
SOC
Against
Ms Ingjerd SCHOU
NO
EPP/CD
Against
Mr Espen Barth EIDE
NO
SOC
Against
Mr Morten WOLD
NO
EC
Abstention
Ms Jette CHRISTENSEN
NO
SOC
Against
Mr Maciej MASLOWSKI
PL
EC
In favour
Mr Arkadiusz MULARCZYK
PL
EC
In favour
Mr Killion MUNYAMA
PL
EPP/CD
In favour
Mr Marek AST
PL
EC
In favour
Ms Iwona ARENT
PL
EC
In favour
Mr Wlodzimierz BERNACKI
PL
EC
In favour
Mr Grzegorz JANIK
PL
EC
In favour
M. Aleksander POCIEJ
PL
EPP/CD
In favour
M. Luís LEITE RAMOS
PT
EPP/CD
In favour
M. Paulo PISCO
PT
SOC
Against
Mme Edite ESTRELA
PT
SOC
Against
Mr Liviu-Marian POP
RO
SOC
Abstention
Mr Titus CORLATEAN
RO
SOC
Against
Mr Viorel-Riceard BADEA
RO
EPP/CD
In favour
M. Gheorghe-Dinu SOCOTAR
RO
SOC
In favour
Ms Elvira KOVÁCS
RS
EPP/CD
In favour
Ms Marija OBRADOVIC
RS
EPP/CD
Against
Ms Biljana PANTIC PILJA
RS
EPP/CD
Against
Ms Aleksandra TOMIC
RS
EPP/CD
Against
Mr Momodou Malcolm JALLOW
SE
UEL
Against
Mr Markus WIECHEL
SE
EC
In favour
Ms Boriana ĹBERG
SE
EPP/CD
In favour
Ms Carina OHLSSON
SE
SOC
Against
Ms Annicka ENGBLOM
SE
EPP/CD
In favour
Ms Violeta TOMIC
SI
UEL
Against
Ms Vanessa D'AMBROSIO
SM
SOC
Against
Mr Hisyar ÖZSOY
TR
UEL
Against
Ms Feleknas UCA
TR
UEL
Against
Mr Ziya ALTUNYALDIZ
TR
NR
Against
Mr Viktor IELENSKYI
UA
EPP/CD
In favour
Mr Volodymyr ARIEV
UA
EPP/CD
In favour
Mr Oleksii GONCHARENKO
UA
EC
In favour
Mr Leonid YEMETS
UA
EPP/CD
In favour
Mr Georgii LOGVYNSKYI
UA
EPP/CD
In favour
Ms Olena SOTNYK
UA
ALDE
In favour
Mr Serhii KIRAL
UA
EC
In favour
Mr Oleh LIASHKO
UA
NR
In favour
Mr Serhii SOBOLIEV
UA
EPP/CD
In favour
Lord Donald ANDERSON
UK
SOC
In favour
Sir Christopher CHOPE
UK
EC
In favour
Mr Nigel EVANS
UK
EC
In favour
Sir Edward LEIGH
UK
EC
In favour
Mr Ian LIDDELL-GRAINGER
UK
EC
In favour
Sir Roger GALE
UK
EC
In favour
Mr John HOWELL
UK
EC
In favour
Lord Simon RUSSELL
UK
EC
In favour